Mixer končí! Nahradí ho Facebook Gaming

Xbox Facebook Gaming

Vyzerá to nakoniec, že ani rebranding, vlastné relácie, prepojenie s hrami a ani influenceri nedokázali dostatočne zvýšiť popularitu služby Mixer. Služba končí už o mesiac.

Microsoft oznámil, že v súčasnosti je preň prioritou tvorba hier, o ktorú sa stará 15 štúdií Xbox Game Studios, rozvoj platformy Xbox Game Pass, príchod konzoly Xbox Series X a napokon spustenie streamovacej služby Project xCloud. Spoločnosť chce rozšíriť platformu Xbox k čo najväčšiemu množstvu užívateľov. Kde je však Mixer?

Ukazuje sa, že Mixer už nie je súčasťou plánu. Microsoft oznámil, že už o mesiac, 22. júla/července 2020, vypne službu nadobro. Stalo sa tak len krátko po tom, ako sa na službu začala valiť kritika zo strany jedného z bývalých zamestnancov. Milan Lee pred pár dňami obvinil vedenie Mixeru z rasizmu a neprístojných poznámok voči afroamerickým zamestnancom. K tomu sa ešte vrátime o pár odsekov nižšie.

Xbox Facebook Gaming Mixer

Microsoft ďakuje pracovníkom Mixeru za štyri roky odvedenej práce a dodáva, že technológie, ktoré Mixer robili jedinečnými, hodlá využiť aj v budúcnosti. Pokiaľ ide o livestreamovanie, Microsoft chce, aby tvorcovia obsahu pokryli čo najväčšie publikum. Spája sa preto so službou Facebook Gaming, kam sa presunie komunita Mixeru za predpokladu, že sa nerozhodnú inak. Ninja, ktorého si Microsoft zaplatil pred rokom, aby niekoľko rokov streamoval exkluzívne cez Mixer, na sociálnej sieti uviedol, že sa musí ešte rozhodnúť, kam pôjde.

Od 22. júla/července všetky odkazy na Mixer a aplikácie presmerujú užívateľov na portál acebook Gaming. Microsoft dodáva, že mesačne tam viac ako 700 miliónov užívateľov streamuje, hrá hry alebo inak interaguje v herných skupinách. Lenže toto číslo nechce Microsoft využiť len na rozvoj streamerskej komunity. Oznámil totiž, že Facebook Gaming bude prepojený s Project xCloud. Hry z Xboxu si tak budeme môcť zahrať na Facebooku. Vďaka spolupráci dvoch gigantov a sile Xbox Live, Project xCloud a serverov Azure bude sledovanie hier od hrania hier deliť jediný klik.

Mixer Facebook Gaming

Microsoft Teams ďalej plánujú využiť technológie Mixeru ako je ultranízka odozva, interakcia v reálnom čase a systém distribúcie videa v rôznych ďalších službách, ktoré majú využitie mimo hrania hier: napríklad pri firemných stretnutiach alebo školách.

Nízka sledovanosť

Služba Mixer mala zaujímavé ambície. Kľúčovou funkciou, pre ktorú sa odlišovala od ostatných, je možnosť interakcie. Diváci mohli participovať na hre vďaka tomu, že mohli buď pomocou tlačidiel na obrazovke alebo textových príkazov spawnovať rôzne veci do hier, napríklad zombíkov alebo šípy a jedlo do Minecraftu. Ďalej bolo možné tu hrať celé hry. Živo si pamätám, ako niekto cez Mixer streamoval Pokémon Red s tým, že hráči mohli ovládať hru pomocou tlačidiel na obrazovke. Nanešťastie, Microsoft túto vec nikdy poriadne nevyužil.

Hoci to bolo zaujímavé, Mixer mal čo robiť, aby rástol. Lenže rast sledovanosti sa nechcel dostaviť a zdá sa, že o osude služby rozhodla súčasná pandemická situácia. Keďže ľudia boli nútení ostať doma, bolo zaujímavé sledovať, ako rastie sledovanosť streamovacích služieb. Twitch zdvojnásobil sledovanosť, YouTube Gaming ju zvýšil o 65%, Facebook Gaming vzrástol dokonca až o 238%. Len Mixer vzrástol o 0,2%. Alebo inak, užívatelia si pozreli o 62 000 hodín viac, než obvykle. A hoci streameri pribúdali, publikum nie. Bolo čo streamovať, nebolo nikomu.

Foto: WindowsCentral

Obvinenia z rasizmu

Podľa neho ho totiž Mixer zamestnal len preto, aby naplnil „farebnostnú“ kvótu, vo firme vraj totiž neexistoval iný dôvod, prečo ho prijať. Pre Mixer začal pracovať v roku 2018, kvôli čomu bol nútený sa presťahovať v 2017 do Seattlu. Pracoval tam dva roky, čo znamená, že skončil tento rok. Teraz, po odchode z tímu Mixer vraví, že tam bol jedným z mála černochov a na jednej porade mu bolo naznačené, že do firmy ho vzali len kvôli farbe pleti.

Čas plynul a my sme boli na internom stretnutí, kde sme prezentovali projekty, ktoré by sme chceli realizovať. Manažérka sa rozhodla na to povedať, že som vo veľmi ťažkej situácii a použila analógiu: Všetci partneri sú mojimi otrokmi, ich obsah patrí mne. Riadim ich úspech na platforme, som otrokár, vlastním partnerov. Okamžite som sa nahneval, naštval a úprimne som nechcel viac pracovať v Microsofte/Mixeri.

Moja manažérka si všimla zmenu mojej nálady a rozhodla sa ma konfrontovať. Ešte počas stretnutia som jej povedal, prečo som nahnevaný a prečo to jej prirovnanie nebolo v poriadku. Ona sa ho rozhodla obraňovať a mala ešte tú drzosť googliť to prirovnanie, aby ho obhájila. Po tom, čo z Googlu vyplynulo, že to prirovnanie nie je vôbec dobré, povedala mi že mám na sebe zapracovať. Že ak sa chcem v tomto priemysle dostať ďaleko, musím zapracovať na svojich emóciách a pocitoch voči takýmto poznámkam. Po tomto stretnutí mi bolo jasné, že odchádzam.

Svoje skúsenosti som sa snažil hlásiť vyššie postavenému manažérovi, priložil som aj príklady situácií, kedy moje nápady neboli akceptované, kým rovnaké nápady od bielych zamestnancov boli okamžite schválené. Manažér tieto veci nikdy nenahlásil personalistickému oddeleniu. Keď som sa rozprával s personalistami, boli prekvapení že toto im nikto nepovedal. Pár týždňov po tomto stretnutí som rezignoval.

Na tieto obvinenia reagoval aj šéf Xboxu, Phil Spencer, ktorý pohotovo ponúkol Milanovi Leemu možnosť stretnúť sa a vyriešiť situáciu. Dodáva, že rasizmus nebol a nikdy nebude tolerovaný v tímoch ani službách Xboxu. A toto prišlo len pár hodín pred oznámením, že Mixer končí.

via RespawnFirst

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár