Xbox začína oslavovať 20 rokov!

Štyri generácie, 20 rokov, 7000 hier, miliardy zážitkov. Tak by sa dal v skratke popísať Xbox, rival PlayStationu.

Xbox to mal od roku 2001 vcelku kolísavé. Značka vstúpila na trh s najvýkonnejšou hernou konzolou svojej doby, ktorá mala vstavaný 8GB HDD, 64GB RAM a niekedy podporu až 720p HD rozlíšenia. Aj keď na rovinu, prevažná väčšina hier si vystačila s 480p typickým pre CRT TV. Dlhý vek však hrám z Xboxu na grafike nijak neubral: práve naopak, spätná kompatibilita ako jeden z hlavných pilierov platformy dnes umožňuje vychutnať si tieto hry naďalej v ešte vyššom rozlíšení alebo dokonca na mobiloch.

Xbox 360 predstavoval obrovský posun vpred: revolúciu v online hraní cez Xbox Live, hlasový party chat alebo dokonca možnosť vychutnať si nielen hry, ale aj čerstvo vznikajúce streamovacie služby ako Last.fm, Netflix alebo MSN Movies & Music. Párty hry ako Rock Band, You’re in the Movies alebo Kinect Adventures prežili na tejto konzole svoj zlatý vek. Ani fenomén svojej doby sa ale nezaobišlel bez prešľapov. RROD je kapitolou samou o sebe, a rozhodnutie vybrať si DVD a HD-DVD pred Blu-Ray sa ukázalo ako nesprávne riešenie najmä ku sklonku generácie.

Prechod do novej generácie Xbox One v roku 2013 nebol práve najšťastnejší a mohol dokonca znamenať koniec platformy, nebyť obrovskej reštrukturalizácie a výmenou vedenia, kde Dona Matrricka nahradil Phil Spencer. Xbox One začínal s ambicióznou víziou zmeniť mediálny svet, prudko však pohorel. Mal to byť all-in-one systém s podporou hlasového aj pohybového ovládania, s integrovanou TV a multi-taskingom. Tiež nemal podporovať bazárové hry ani nemal fungovať bez trvalého pripojenia k internetu. A ten cenový aj výkonnostný rozdiel oproti PS4 mala vyvažovať sila cloudu v hrách ako Project Spark, Scalebound či Crackdown 3. Ani jedna z týchto neuzrela svetlo sveta, alebo ak, tak len nakrátko. A vlastne Phil Spencer sa zameral na to, aby sa na tento pôvodný messaging zabudlo. Dnes už je na ústupe aj posledná z vyššie spomínaných vychytávok: živá TV cez Xbox One systém. Multimediálna konzola je mŕtva, nech žije konzola herná.

S touto víziou prišli na trh vynovené modely Xbox One S a Xbox One X, ktoré priniesli ako prvé konzoly podporu HDR a 4K, a sprevádzala ich obrovská ponuka noviniek ako spätná kompatibilita, systém Play Anywhere umožňujúci hrať kúpené hry nielen na Xboxe, ale aj na PC, a predplatné Xbox Game Pass, s neustále rastúcou ponukou atraktívnych titulov.

A presne v tejto vízii pokračujú aj konzoly Xbox Series X|S. Jedna ponúka maximum výkonu, druhá ponúka minimálnu cenu za vstup do novej éry hrania. Obe pritom zvládajú až 120fps, Ray Tracing, majú rýchle SSD a 60fps vnímajú ako jasný štandard, s výnimkami potvrdzujúcimi pravidlo. Nechýba pritom ani skvelý systém bezplatných upgradov Smart Delivery, ako aj úplná kompatibilita s hrami pre Xbox One a stovkami hier z Xbox 360 a pôvodnej Xbox konzoly. Tej, ktorá oslavuje 20 rokov.

A Microsoft bude oslavovať až do 15. novembra/listopadu 2021. Dovtedy si môžete stiahnuť kolekciu wallpaperov, nastaviť si oslavnú profilovku na svojom Xbox profile, nastaviť si animované pozadie na Xbox Series X|S alebo objednať zaujímavý #Xbox20 merch z oficiálneho webu. A v neposlednom rade sa odporúča sledovať špeciálny web Xbox 20 Years.

Si xboxer a chceš dostávať echo o tom najpodstatnejšom z Xbox sveta? Sleduj nás na Facebooku a Instagrame.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *