RECENZIA Alan Wake Remastered: Ach tá nostalgia

Alan Wake Recenzia

Alan Wake má v mojom srdci svoje miesto už viac ako 10 rokov. Pamätám sa, ako som v 2010-tom nedočkavo utekal do červenej predajne vyzdvihnúť si svoju predobjednávku na zberateľskú edíciu tejto úžasnej hry. Zberateľská edícia ma už vtedy, v rámci predobjednávky, stála 38 eur.

Môj Xbox 360 nedočkavo zhltol a stiahol si na harddisk obe DVD-čka a dobrodružstvo v Bright Falls mohlo začať. Ani neviete, ako rád spomínam na skvelo spracovaný príbeh plný emócií, zvratov a napätia, bola to láska na prvý pohľad, nehovoriac o úžasnej grafike na tu dobu. Navyše to bola Microsoft exkluzivita.

Nestarnúca klasika…

Ubehlo 11 rokov, je to naozaj dlhá doba, ktorá zmenila mňa, moju povahu ale aj moje skúsenosti s písaním posudkov na hry. Dalo by sa povedať, že som si vytrénoval tento skill na dosť vysokú úroveň a teraz s odstupom toľkého času si len môžem potvrdiť, že Alan Wake bolo po príbehovej a obsahovej stránke majstrovské dielo. V 2010 som skôr na to pozeral skôr ako fanúšik hier, ktorý nerozumel a nevedel až tak rozlíšiť kvalitný titul od prepadáku. Takže som fungoval skôr ako tí fanúšikovia, ktorí nevidia doprava ani doľava a iba kričia ako je ten a ten titul skvelý.

Alan Wake Remastered

Nedávno nám vyšiel remaster tejto klasiky. Ak sa stretávate s úspešným spisovateľom Alanom Wakeom po prvýkrát, tak mi dovoľte Vás zasvätiť do deja tejto pútavej hry.

Alan Wake je najpredávanejší autor kriminálnych románov, ktorý trpí dvojročným spisovateľským blokom. S manželkou Alice cestujú do malého horského mestečka Bright Falls vo Washingtone na krátku dovolenku na radu Alice a Alanovho priateľa a agenta Barryho Wheelera. Pred ich príchodom má Alan nočnú moru o temnote, ktorá sa ho pokúša zabiť, predtým, ako akási éterická postava preruší tento sen a naučí ho, ako využiť svetlo na porazenie temnoty.

Po príchode do Bright Falls si Alan ide vyzdvihnúť kľúče a mapu k chatke prenajatej od istého Carla Stuckyho. Vaše epické dobrodružstvo môže začať; Vaša žena sa stratila a Vy celý zúfalý sa rozhodnete po nezvestnej Alice pátrať na vlastnú päsť.

Počas záchrany Vašej milovanej nachádzate veľké množstvo rôznych zberateľských predmetov, televízií a rádií, ktoré musíte pozapínať, nehovoriac o plechovkách v tvare pyramídy, ktoré musíte zostreliť. Zbierať budete hlavne termosky na kávu a stránky s Vašim rukopisom, ktorý obsahuje samotný príbeh. Novinkou sú aj QR kódy, ktoré viete nájsť v hre. Pokiaľ namierite foťák svojho telefónu na tento kód, tak Vám odomkne prístup k videu, ktoré Vám samozrejme neobjasním.

Alan Wake Remastered

Nový kabát mu naozaj svedčí…

Alan Wake je späť a je lepší ako kedykoľvek predtým, hra je prerobená so všetkými novými 4K vizuálmi, 60 FPS (PS5/Xbox SX), vylepšenými scénami, vylepšenými modelmi postáv. Jediné, čo mi tu chýbalo, bol parádny Ray Tracing. Xbox Series X by ho určite zvládol, avšak engine, na ktorom remaster beží, ho nepodporuje. Ide totiž prakticky o rovnaký engine, na ktorom bežala už pôvodná, 11 rokov stará verzia pre Xbox 360. Hra vyzerá famózne, snímky sú stabilné a za celé naše hranie hra nikdy nepadla. Bojové sekvencie sú plynulé a stále vidíme ruku Remedy ako kombinuje jednotlivé elementy so svojich titulov. Citeľný je hlavne bullet time z môjho obľúbeného Maxa Payna. Tieto detaily krásne dokresľujú celú atmosféru a na 4K rozlíšení dostávajú tieto momenty úplne nový rozmer. Nehovoriac o skvelom soundtracku, ktorý dokresľuje užasnú atmosféru.

Za svoje peniaze dostanete veľa…

Za svojich 30 eur dostanete 8 kapitol plných skvelého obsahu a zberateľských predmetov. Z toho 7. a 8. Kapitola sú vlastne DLC s názvom The Signal a The Writer. Dokopy ale tvoria jeden pútavý príbeh, bez nich by hra akoby nebola ani dokončená. Ak sa chystáte si odomknúť všetky achievementy, tak sa prichystajte, že v tejto hry strávite 25 až 30 hodín, čo je skvelý pomer k cene produktu. Jedna epizóda trvá zhruba 2 až 3 hodiny plus veľké množstvo zberateľských predmetov.

Alan Wake Remastered

Prepojenie s hrou Control… (Pozor, spoilery!)

Remedy  potvrdilo skvelú správu a to že Alan Wake a Control existujú v rámci zdieľaného univerza, pričom ich zápletky a budovanie sveta sú navzájom prepojené, ako to odhaľujú desiatky narážok v Control aj Alan Wake. V hre Control je jazero Cauldron považované za Prah, ktorý spája bežnú realitu s inou dimenziou. Alan Wake, takzvaný parautilitarista, zažil v roku 2010 udalosť Altered World Event, ktorá vyústila do jeho subjektívnej reality ovplyvňujúcej realitu konsenzu v miestnej časti Bright Falls vo Washingtone.

Okrem toho súbory FBC ukazujú, že úrad vyšetroval Bright Falls AWE a robil rozhovory s mnohými postavami z hry, vrátane Barryho Wheelera, bratov Odina a Tora Andersona, Thomasa Zanea, Dr. Emila Hartmana a v neposlednom rade aj Alice Wake. Takže v budúcnosti môžeme očakávať od Remedy pokračovanie týchto dvoch titulov a možné vytvorenie úplne novej IP, ktorá bude takisto spadať do tohto univerza. No, máme sa na čo tešiť.

Verdikt…

Alan Wake Remastered je titul, ktorý vo Vás nechá mix rôznych emócií. Je napísaný tak, aby ste naň nikdy nezabudli, nehovoriac o tom že by to bol skvelý film ak by ho dokázali preniesť na plátna tak ako hru do našich konzol. Skvelá atmosféra, hutný príbeh a parádna herná doba v kombinácii so skvelou grafickou prerábkou nás opäť presvedčil, že spisovateľ Alan Wake ešte nepovedal svoje posledné slovo a zaraďujeme ho do kategórie nestarnúcich klasík, ktoré sa každému hráčovi doslova vryjú do pamäti a v jeho srdci zanechajú búrku emócií. Za Xboxer rozhodne odporúčame, vlastne bežte rovno do svojho najbližšieho obchodu ihneď kupujte tento skvelý titul. Za nás palec hore.

Alan Wake Remastered

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *