Microsoft: PS4 mala viac ako dvojnásobné predaje oproti Xbox One

Xbox One S Xbox One X Comparison

Microsoft už dlhé roky drží predaje konzol Xbox v tajnosti. Ľady sa začali roztápať len tento rok. Hoci spoločnosť neuvádza čísla na štvrťročnej báze tak, ako to robia iné firmy, štatistiky sa dostávajú von inými spôsobmi.

Napríklad v apríli/dubnu tohto roka portál VGChartz zverejnil informáciu, podľa ktorej Microsoft predal 13,87 milióna konzol Xbox Series X|S. Šlo tak o najrýchlejší launch, za 17 mesiacov totiž konzola predala o 4,49 milióna kusov viac než Xbox 360. Ten sa totiž za rovnaké obdobie pýšil 9,38 miliónmi predaných konzol. A hoci to nie sú čísla priamo od Microsoftu, marketingový riaditeľ Xboxu Aaron Greenberg sa za tento úspech poďakoval fanúšikom.

Aaron Greenberg 🙅🏼‍♂️💚U na Twitteri: „Thanks to all the people who have helped support the growth and adoption of Xbox so far this generation. Lots of work ahead and hopefully supply continues to improve globally as well.“ / Twitter

Za zmienku rovnako stojí aj, že Xbox Series X|S sú v Japonsku omnoho populárnejšie oproti predošlej generácii. Podľa portálu Famitsu Microsoft predal doposiaľ 260 504 kusov konzol. Pre porovnanie, Xbox One za celú svoju existenciu (2013-2020) predal v krajine len 114 831 kusov. Portál Famitsu uvádza, že Series X predalo 123 620 kusov, kým lacnejšia, čisto digitálna Series S konzola predala 136 884 kusov. Pre porovnanie, PS5 mala v krajine v tom čase 1,7 miliónov kusov.

Predaje Xbox One

Pokiaľ však ide o predaje Xbox One, tam sa Microsoft nemá veľmi čím chváliť. Spoločnosť teraz priznala, že Xbox One predal menej ako polovicu kusov v porovnaní s PS4. Konzola od Sony predala 117,2 miliónov konzol. Podľa oficiálneho vyjadrenia Microsoftu tak Xbox One predal menej ako 58,5 miliónov kusov. Podľa firmy Ampere Analysis na konci druhého štvrťroka 2020 Microsoft predal približne 51 miliónov konzol Xbox One.

Toto vyjadrenie pochádza z dokumentov, ktoré Microsoft poskytol regulačnému úradu v Brazílii. Na rozdiel od iných úradov, tento si zakladá na transparentnosti, a umožňuje konkurenčným firmám komentovať akvizície. Aktuálne najhorúcejšou je právna hádka medzi Microsoft a Sony kvôli záujmu kúpiť Activision Blizzard.

Xbox One S All-Digital Edition

Sony bojuje proti Game Passu

Sony vyjadrilo obavy, že akvizícia môže ovplyvniť rozhodnutia zákazníkov, či si ako svoju budúcu konzolu zvolia PlayStation alebo Xbox. Spoločnosť dokonca priznala, že „Call of Duty je nenahraditeľné“ alebo „Najpredávanejšia hra minulej generácie“. S odvolaním na štúdiu z roku 2019 Sony argumentuje, že Call of Duty je dôležité nielen pre PlayStation, ale pre herný priemysel ako taký. Microsoft pritom potvrdil, že Call of Duty bude naďalej vychádzať na iné platformy.

Gigant z Redmondu medzičasom argumentuje, že vyjadrenie o ovplyvňovaní zákazníkov nie je zo strany Sony prinajmenšom diskutabilné. Microsoft dodáva, že exkluzívny obsah tvorí jadro obchodnej stratégie Sony, a spoločnosť je navyše lídrom v digitálnej distribúcii. „Opäť sa ukazuje strach z inovatívneho biznis modelu, ktorý ponúka hráčom vysokokvalitný obsah za nízku cenu, ktorý ohrozuje vedúcu pozíciu (Sony) založenú na dlhoročnej stratégii zameranej na predaj zariadenia a exkluzívneho obsahu,“ uvádza Microsoft.

Exclusive Xbox E3 2017

Spoločnosť vraví, že Sony je rozhorčené z nutnosti konkurovať predplatnej službe Xbox Game Pass. Sony má podľa Microsoftu záujem obmedziť rast služieb typu Xbox Game Pass. Konkrétne, že japonský gigant platí vývojárom za to, aby nepridávali svoje hry do predplatného Game Pass.

Dodáva tiež, že Sony má obrovskú základňu lojálnych hráčov. Zdôrazňuje, že Call of Duty bude naďalej dostupné pre PlayStation a dodáva, že obmedziť tvorbu od štúdií Activision-Blizzard výhradne pre Xbox by pre Microsoft nebolo ziskové, a akvizícia by takýmto rozhodnutím strácala význam. Rozhorčenie nad potenciálnym statusom „exkluzivity“ Microsoft označil za neprekvapivé.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *