RECENZIA Atomic Heart: Ruský BioShock

Atomic Heart Recenzia

Keď vyšiel BioShock od Kena Levina, tak ohúril svet svojou utopistickou víziou sveta pod vodou. Neuveriteľný technologický pokrok v spojení maximalizovaním ľudského potenciálu.

Po úspechu Kena Levina sme už ďalší BioShock nedostali…. Až doteraz! Ruské štúdio Mundfish dokázalo vytvoriť nasledovníka BioShocku a to Atomic Heart.

A o čom je ?

Atomic Heart ťa zavedie do tajomného sveta plného brutálneho boja. Hra sa odohráva v alternatívnej verzii 50. rokov 20. storočia v Sovietskom zväze, v ktorom bola počas 2. svetovej vojny vyvinutá robotika a ďalšie pokročilé technológie. Nezastaviteľný technologický pokrok spolu s tajnými experimentmi dali vzniknúť zmutovaným tvorom, desivým strojom a super výkonným robotom – tí všetci sa zrazu vzbúrili proti svojim tvorcom.

Oheň, blesky a telekineza…

Po úvode sa ocitáte v podzemnej základni a vašou úlohou je sa dostať na povrch a hlavne prežiť. Prvé hodiny sa hra tvári ako lineárna strieľačka s RPG prvkami. Zbierate z nepriateľov a prostredia súčiastky, ktorými vylepšujete zbrane a seba samého. Samozrejme, pokročilé modifikácie zbraní si musíte odomknúť receptom, ktorý nájdete väčšinou vo výskumnom zariadení pod zemou. Je ich zhruba 12 po celom hernom svete.

Atomic Heart on Xbox Series S
Xbox Series S (1080p)

Samotné vylepšovanie Vašej postavy nemá dáke obmedzenia, akurát musíte mať dostatočne množstvo súčiastok. Na výber máte telekinézu, oheň, blesky, prípadne vylepšenia v podobe zvýšenia zdravia, alebo používanie štítu, ktorý Vám častokrát môže zachrániť život.

Po tom, čo sa dostanete z tejto podzemnej základne, sa ocitáte v otvorenom svete plného robotov, kamier, ktoré sledujú všetko a zmutovaných ľudí. Okrem toho máte tu aj minibossov, ktorí vám dajú naozaj zabrať. V tomto otvorenom svete máte ako sme už hore spomínali výskumné podzemné strediska ktoré obsahujú recepty na vylepšenie zbraní.

Do týchto zariadení sa ale najprv musíte dostať. Pomocou kamier si viete otvoriť dvere do týchto zariadení. V niektorých prípadoch musíte zapnúť elektrickú sieť pripadne sa dostať dovnútra pomocou lietajúcej opravnej stanice. V tomto svete sa musíte zakrádať, lebo priamy útok na robotov je naozaj nerozumný.

Na každom kroku sú kamery, ktoré ihneď zalarmujú stráže, najhoršie je na tom, že aj keď ich zničíte, tak priletia drony, ktoré ich ihneď opravia. Je to slučka, z ktorej je naozaj ťažkého úniku.

Atomic Heart on Xbox Series X
Xbox Series X (4K)

Grafika za ktorú sa nemusí hanbiť…

Grafické spracovanie je nadpriemerné. Neurazí, ale ani neprekvapí. Modely budov a postáv a textúry sú nadpriemerné. Na hru sa dobre pozerá, ale zároveň nečakajte Crysis. Taktiež animácie zbraní a vašich nadprirodzených schopnosti je nadpriemerné, aj keď tieto schopnosti rozhodne vyzerali lepšie v hre BioShock z roku 2008.

Pokiaľ ide o rozlíšenie, verzia Xbox Series X beží v dynamickom rozlíšení 4K (2160p), pričom bežné rozlíšenie počas vnútorných sekcií je 2160p a 1620p až 1800p vo vonkajších priestoroch. Medzitým Xbox Series S spúšťa hru v dynamickom rozlíšení 1080p, pričom bežné rozlíšenie počas vnútorných sekcií je 1080p a 900p vo vonkajších priestoroch.

Pokiaľ ide o snímkovanie, tak Xbox Series X a Xbox Series S sa zameriavajú na snímkovú frekvenciu 60 snímok za sekundu. Zatiaľ čo Xbox Series X odvádza dobrú prácu pri udržiavaní cieľovej snímkovej frekvencie, Xbox Series S napriek tomu, že beží v oveľa nižšom rozlíšení, nedokáže udržať stabilných 60 snímok za sekundu vo vonkajších oblastiach hry. Pri určitých príležitostiach klesne snímková frekvencia počas prestrihových scén až na polovicu, 30fps. Všetky verzie Atomic Heart navyše trpia problémami spojenými so snímkovou frekvenciou nepriateľskej animácie.

Atomic Heart on Xbox Series S
Xbox Series S (1080p)

A čo herná doba?

Atomic Heart vám poskytne, ak sa zameriate na hlavné ciele hry, asi 16 hodín zábavy. Ak splníte aj vedľajšie ciele, očakávajte že Vám hra zaberie zhruba 23 hodín. Ak ste hráč, ktorý sa snaží splniť všetky aspekty hry, pravdepodobne strávite približne 33½ hodiny, aby ste odomkli 100% achievementov. Myslím, že tieto hodnoty sú dostačujúce a kúpou tejto fps neprehlúpite.

Resumé

Atomic Heart je podľa nás nadpriemerný titul, ktorý Vám poskytne slušnú porciu zábavy. Celkové spracovanie hry je ako kompletný produkt nadpriemerné a zabaví Vás na veľa hodín. Samozrejme, hra nie je dokonalá a obsahuje množstvo menších chýb, pripadne problémy so snímkovaním a taktiež grafické spracovanie nie je žiaden zázrak. Atomic Heart ale určite v našej redakcii môžeme s pokojným svedomím odporučiť. Za Xboxer palec nahor.

Atomic Heart

Celkový verdikt

7.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. Maroš píše:

    Práve som dohral hru na Xboxe.Úžasná hra.Kto čaká na Bioshock trojku jasná voľba 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *