RECENZIA Dead Island 2

V roku 2011 vyšla hra, ktorá odštartovala zombie trend v hernom sektore. Bola to veľmi úspešná séria, o ktorej sme však takmer 10 rokov nepočuli. A po nekonečných odkladoch sme sa konečne dočkali druhého dielu: Dead Island 2.

Nuž, druhý diel nám priniesol množstvo vylepšení spolu s novou oblasťou pôsobenia zombie apokalypsy, a to Los Angeles. A o čom teda Dead Island 2 je?

Dead Island 2 zavedie hráčov do tých najslávnejších lokácií Mesta anjelov, teraz preplnených hrôzou. Čaká Ťa vzrušujúca braková výprava z predmestia Beverly Hills až po svojráznu promenádu Venice Beach. Na výber máš šesť postáv, pričom každá má vlastnú jedinečnú osobnosť a dialógy. Navyše, každý má svoj osobitý príbeh, ten však len nepatrne ovplyvňuje dejovú líniu hry. Schopnosti každého zabijaka si môžeš kompletne prispôsobiť vďaka úplne novému systému schopností. O tomto systéme si ale viac povieme trošku neskôr.

Dead Island 2 - Parking Lot

Medzi postavami nájdeme Amy. Ako paraolympijská bežkyňa vyrastala a žila v LA dávno predtým, ako bola uväznená v meste počas vypuknutia zombie epidémie. Bruno bol pouličný hustler, Carla bola kaskadérkou na motorke, ktorá v meste uviazla, Dani sa narodila v grófstve Cork v Írsku a po tom, čo bola chvíľu asistentkou predaja, sa pripojila k roller derby tímu a cestovala na zápasy po celom svete. Jej posledná cesta do LA skončila hrôzou, keď sa od tímu oddelila a uviazla tu v čase prepuknutia nákazy. S touto situáciou sa nechcela stotožniť, preto sa pokúša vymaniť z karantény, a dostať sa k svojmu tímu, s ktorým chce cestovať na ďalší zápas.

Jacob býval burzovým maklérom v Londýne, svojom rodnom meste. Bolo to pred smrťou matky, ktorá ho podnietila k tomu, aby pokračoval vo svojej vysnívanej kariére kaskadéra. To ho priviedlo na predmestie Los Angeles v Kalifornii. Ryan bol striptér a vyrastal so svojim malým bratom. Počas epidémie bol od neho oddelený a rozhodol sa ho nájsť, aby sa ubezpečil, že je v poriadku. Po tom, čo uviazol v meste, sa nezastavil pred ničím a stále sa pokúša dostať von a nájsť strateného brata.

Pocity z minulosti…

Dead Island 2 je z veľkej časti retro záležitosť, keďže využíva technologické systémy z roku 2011, upravené na dnešné pomery. Taký Dying Light 2 či Metro Exodus by ho, či už po technickej, mechanickej alebo vizuálnej stránke, podupali bez najmenšieho problému. Celý príbeh prežívaš v koridorových oblastiach, ktoré väčšinou nemajú viac ako pár ulíc, ktoré sú navyše neprechodné a blokované vždy nejakým vozidlom. V roku 2011 by to nevadilo, ale v súčasnosti som už očakával skôr otvorený svet LA plný zábavnej deštrukcie.

Dead Island 2 - Roxanne

Hra je samozrejme aj tak zábavná a pre ľudí, ktorí nemali tú možnosť si zahrať prvý diel aj s akýmsi občerstvením, keďže hier z tohto žánru moc nie je. Navyše v co-ope, ktorý v čase recenzovania dostupný nebol, to môže byť naozaj veľká zábava. Bohužiaľ, hru som musel hrať čisto ako singleplayerový zážitok a tak v určitých momentoch neustále monotónne mlátenie zombíkov začne liezť tak-povediac na nervy. Nehovoriac o tom, že hra neustále respawnuje raketovou rýchlosťou zombíkov, ktorých si už vymlátil a tak nemáš ani chvíľu pokoja, čo podľa mňa tomuto titulu nesmierne škodí.

Samotný hlavný dejový príbeh je zaujímavý a okrem neho zažiješ počas svojho putovania aj rôzne vedľajšie úlohy, ktoré ti tak-povediac same prichádzajú do cesty. Okrem toho tu máš úlohy, kde sa hráš na detektíva a snažíš sa nájsť všetky stopy, aby si sa dopátral k sľúbenej odmene.

A čo nové Dead Island 2 prináša?

Nuž, okrem pôvodného mapového systému, ktorý je striktne lineárny a nie je tam moc miesta na túlanie sa po už tak malých mapách, tak prináša samozrejme vylepšený systém ničenia zombíkov, ktorý je naozaj detailný. Každý zásah sa počíta a spôsobí nepriateľovi realistické poškodenie tela. Takže nie je problém dakomu odseknúť hlavu, prípadne končatinu. Samozrejmosťou je kompletná deštrukcia tváre. Takže sa môžeš tešiť aj na lietajúce sánky kade tade.

Dead Island 2

Okrem toho hra je oveľa viac akčná a vyžaduje sa od Teba aj značná dávka premýšľania a taktizovania. Nie všetko sa dá umlátiť hrubou silou a tak je rozumné využívať elementy ako voda alebo oheň, ktorý Ti dopomôže vyriešiť akúkoľvek komplikovanejšiu situáciu. Napríklad môžeš vyliať bandasku s vodou a hodiť do tejto vody autobatériu, ktorá spôsobí elektrifikáciu danej oblasti.

Je veľa možností ako byť kreatívny a tak sa nemusíš báť, že by si nezvládol akúkoľvek situáciu.

Ďalšou novinkou sú karty, ktoré Ti pridávajú rôzne bonusy a schopnosti, ktoré Ti uľahčia boj so zombíkmi. Tento systém sa osvedčil aj v hre Back 4 Blood. Tento kartový systém je myslím si že veľmi praktický a máš možnosť si tieto karty so schopnosťami a bonusmi meniť podľa potreby. Karty sa Ti odomknú počas levelovania, ale vieš ich aj nájsť náhodne po celej hernej mape.

Výraznou zmenou prebehla aj samotná úprava zbraní ktorá Ti umožní upraviť viac schopností zbrane a tak si vieš upraviť zbraň na vopred určený účel. Tento systém tu bol aj v roku 2011, ale neboli tam ani zďaleka také možnosti, ako sú teraz.

Dead Island 2

Dead Island 2 je taký vylepšený prvý diel, ktorý ponúka zaujímavý príbeh plný masakrovania. Každopádne, prvý diel bol v roku 2011 skvelý a načo meniť dačo, čo fungovalo 10 rokov dozadu? Niekedy je rozumnejšie to vylepšiť, aj keď na druhú stranu nie každému bude vyhovovať tento systém, ktorý, povedzme si narovinu, je zastaralý.

Grafická stránka hry

Hru sme testovali na systémoch Xbox Series X a Xbox Series S. Hra na X-ku bežala veľmi plynulo a aj vizuálna stránka hry bola dostačujúca v 4K rozlíšení. Na Sku už hra tak dobre nevyzerala a dalo by sa povedať, že zmizlo množstvo detailov, ako napríklad aj vlastný odraz v zrkadle. Možno som sa cez noc zmenil na upíra? Každopádne, na oboch konzolách hra bežala bez najmenších problémov.

Resumé

Dead Island 2 je takým návratom do minulosti. Samozrejme to nemusí nutne znamenať, že by hra bola zlá, avšak neprináša takú inováciu, akú by sme očakávali. Na druhú stranu, keď dačo funguje dobre, tak načo to meniť? Ak si v svete Dead Islandu nový, tak Ti hra prinesie množstvo zábavy, ale aj mechaník, na ktoré si nebol zvyknutý. Ak si hráč, ktorý je veteránom na poli usmrcovania zombíkov, tak sa môžeš tešiť na skvelý príbeh a inovácie pri výrobe zbraní, prípadne skvelý deštrukčný systém. Nechýbajú ani karty so schopnosťami a bonusmi.

Ak nemáš skúsenosti s touto značkou, tak Ti hru môžeme odporučiť. Nebudeš banovať. Ak si hráč, ktorý už má s touto značkou skúsenosti, tak by sme odporučili si premyslieť kúpu. Mohlo by dôjsť totiž k sklamaniu z nedostačujúcej inovácie po 10 rokoch čakania. Každopádne mlátenie zombíkov už dávno nevyzeralo tak dobre ako teraz. Za Xboxer palec nahor.

Dead Island 2

Celkový verdikt

8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *