RECENZIA Resident Evil 4

Resident Evil 4 Recenzia

Capcom sa posledné roky naozaj prekonáva. Všemožné remaky, ale aj nové diely z univerza Resident Evil. Každý rok nám prinášajú len tie najlepšie hry a ani tento rok nie je výnimkou. Remake Resident Evilu 4 je fenomenálny, skvelý, plný prekvapení a vzrušenia. Neviem ešte, koľko superlatívov by som mal použiť, ale staro-nový Resident Evil je tá najlepšia verzia tohto dielu, aká kedy vyšla.

Prináša next-gen grafiku spolu s kvalitou z minulosti. Skvelý príbeh, akciu a samozrejme aj hádanky. S touto hrou nemôžete prehlúpiť.

Staronový príbeh…

Samozrejme sa medzi hráčmi nájdu aj takí, ktorí v minulosti nemali možnosť si tento skvelý titul zahrať a až v tento moment sa im dostal do rúk.  A akú zápletku nám teda tento diel prináša?

You are Balenciaga, Leon. Počkať, to bola iná séria…

Od biologickej katastrofy v Raccoon City uplynulo šesť rokov. Leon S. Kennedy sa púšťa do vyšetrovania únosu prezidentovej dcéry, ktorý má na svedomí mysteriózny kult známy ako Los Illuminados. Leona zavedie jeho pátranie na vidiecku dedinu v Európe, kde sa stretne s hrôzami, o ktorých sa mu ani v najhorších nočných morách nesnívalo, a ktorým sa musí postaviť, aby zistil, kto alebo čo za tým všetkým stojí.

Nuž a toto Vám úplne stačí, aby ste sa mohli pustiť do zbesilého boja o svoj život, ale aj o život dcéry prezidenta. Len Vy, Vaša zbraň a sila vôle, ktorú má Leon mimoriadnu. Vďaka tomu prežil aj incident v Raccoon City. Ak Vás zaujíma ako, tak si môžete prečítať recenzie na Resident Evil 2 tu.

Vylepšené mechaniky hry…

Resident Evil 4 inovoval nielen grafické spracovanie hry samotnej, ale aj všemožné mechaniky. Jednou z hlavných zmien je využitie svojho noža počas súbojov a krytia. Odteraz viete v správny čas vykryť útok protivníka a zároveň nôž použiť ako naozaj efektívnu zbraň. Či už k ukončovaniu nepriateľov na zemi alebo k samotnému boju s nimi.

It’s Leon. Sorry I couldn’t get in touch sooner, but I was a…bit dressed up in Balenciaga.

Okrem toho sa zmenil aj spôsob prebíjania zbraní, tie už nemôžete prebiť z inventára ako v predošlých dieloch a zbrane pri nabíjaní sa správajú naozaj realisticky. Dokonca je k dispozícii viac mechanik nabíjania. Okrem toho pri vystrieľaní a prebití zbrane máte možnosť dodatočne znovu prebiť a tak získať extra náboj, ktorý máte v komore zbrane.

Ďalšia novinka je tá, že už nemusíte vytvárať liečivé lekváry z pamäti, ale hra Vám ukáže presne, čo si viete vyrobiť a aké suroviny na to potrebujete. V starších dieloch aj minulých remakoch ste si museli pamätať, aké prísady potrebujete na výrobu konkrétnych predmetov.

Samotná manipulácia s nepriateľmi ostala podobná ako RE2 a RE3, avšak je tu jedna veľká zmena a to signifikantná reakcia nepriateľa na miesto, kde ste ho postrelili. V prípade, že ho trafíte do kolena, tak ostane chvíľu v podrepe a v ten moment ho môžete skopnúť na zem.

Dlhá herná doba…

Keď sa zameriate hlavne na príbeh, tak Resident Evil 4 má dĺžku približne 15 a pol hodiny. Ak ste hráč, ktorý sa snaží prejsť hru na kompletku, tak pravdepodobne strávite približne 31 hodín, aby ste dosiahli 100% dokončenie. Nám to trvalo 25 hodín s tým, že sme sa snažili preskúmať každý jeden centimeter tohto úžasného sveta.

Like you, I’m Balenciaga.

Oblasť, kde sa bude odohrávať Váš príbeh, je rozdelená do 3 častí. Prvá je samotná dedina, ktorú si naozaj užijete. Potom nasleduje skvelo spísaný hrad, kde zažijete všemožnú akciu ale aj hrôzu zo straty čiastočne zachránenej dcéry prezidenta. Totiž, veľmi jednoducho ju vedia títo sektári zobrať na ramená a uniesť k svojmu pánovi. A posledná časť je samotná základňa hlavného protagonistu plná brancov, kamier a guľometných vežičiek.

Znovuhrateľnosť zaistená…

Po tom čo, prejdete hru prvý krát, Vám hra automaticky odomkne novú obťažnosť a taktiež New Game Plus režim, ktoré Vám zaistia skvelú znovuhrateľnosť. Začnete už s výzbrojou, ktorú ste si odomkli počas prvého prejdenia kampane. Takže Vás čaká opäť nový zážitok, ktorý vďaka Vašej výzbroji ale aj skúsenostiam zmení pohľad na celý príbeh tejto skvelej hry.

Viera v peniaze ťa nedovedie nikam, Saddler.

Samozrejme Vás čakajú aj challenge, ktoré dostanete od Vášho tajomného predajcu. Jedná sa o jednoduché mini-úlohy, ktoré Vás vyšlú buď zabiť dáke monštrum, prípadne urobiť z Vás deratizátora a vyhubiť dáke tie potkany. Za tieto úlohy dostávate diamanty, ktoré viete zameniť za zbrane, mapy alebo cenné predmety, ktoré viete predať.

A keby Vám ani toto nestačilo, tak môžete očakávať v blízkej budúcnosti obsahové DLC, ktoré rozšíria Váš zážitok o ďalšie hodiny zábavy.

Svet, ktorý Vám zoberie dych…

Celková vizuálna stránka hry a jej spracovanie je doslova dych berúca. Hra, ktorú mám ja v spomienkach vďaka súčasnej technológii vyzerá tak, ako som si vždy predstavoval. Ponurá dedina plná sektárov, hrad plný netvorov a obrov, ktorí sa Vás snažia za akúkoľvek cenu eliminovať a nakoniec základňa hlavného antagonistu, v ktorej Vám jeho branci nedajú vydýchnuť. Do toho ponurá atmosféra a smutné počasie.

Sú momenty, kedy sa len tak zastavíte a užívate si to detailné spracovanie tohto univerza. Na každom detaile záleží.

Resumé

Resident Evil 4 Vás očarí svojou komplexnosťou a detailným spracovaním. Celý svet Vám ponúkne kombináciu akcie a hororu. Tempo tohto mixu sa stále viac a viac stupňuje a Vy sa v určité momenty budete cítiť ako John Wick. Na každej sekunde záleží a taktiež na znalosti anatómii tiel Vašich nepriateľov. Bez nej dlho neprežijete.

Capcom sa naozaj prekonal a naservíroval nám titul, na ktorý len tak ľahko nezabudneme. Za Xboxer rozhodne odporúčame. Nečakajte a bežte si čím skôr pre svoju kópiu k Vášmu lokálnemu predajcovi. Resident Evil 4 je klenotom roku 2023.

Resident Evil 4

Celkový verdikt

9.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *