Xbox Next má byť pekelne výkonný (a pekelne drahý)

Xbox E3

Momentálne panuje taký názor, že PS4 je výkonnejšia oproti Xbox One a aj keď to je v niektorých prípadoch pravda, inokedy také veľké rozdiely v hrách nevidno. Napríklad taký Wolfenstein: The New Order vyzerá na X1 lepšie než na PS4. Ale je dosť možné, že budúca konzola bude najvýkonnejšou na trhu a dokonca že svojim výkonom prekoná pripravované PS4 Neo / PS4K.

Istý insider prezradil pre taliansky Eurogamer, že konzola, na ktorej Microsoft plánuje, má byť 10-krát výkonnejšia než Xbox One a zároveň má byť 5 až 6-násobne výkonnejšia, než PS4 Neo. To by znamenalo, že sa karta obráti a bude to PlayStation, ktorý bude svojim výkonom zaostávať. Patrične tomuto vysokému výkonu bude odpovedať aj vzhľad a názov konzoly, keďže ako tvrdí zdroj, nebude to Xbox One, ale úplne nový Xbox (10?).

Hardvér tejto novej konzoly by mal celkovo ponúknuť výkon zhruba 10 TFlops. Insider tvrdí, že grafický čip by mal mať prístup k DDR4 HBM pamäti, pričom táto pamäť by mala byť zdielaná s operačnou pamäťou podobne ako to má PS4. SoC modul bude opäť vyrábať AMD a bude postavený na architektúre Arctic Island, ktorá je vyrábaná 14-nm FinFET procesom. Alternatívou je Polaris-11 Vega. Hardvér by mal stačiť na niekoľko ďalších rokov a až nastane čas na zmenu, tak si ho budete môcť zmeniť vy sami!

Xbox One

Konzola sa totiž bude dať upgradovať, pričom Microsoft bude predávať upgrade moduly presne tak, ako to Phil Spencer vravel. Nie je celkom známe, ako bude takýto upgrade prebiehať, ale je možné, že tu bude jestvovať buď špeciálny konektor ako pri Kinecte alebo že základná doska bude ukrytá v nejakom šuflíku skoro ako serverové racky. V takom prípade by sa dala stará doska vypojiť a miesto nej by sa sem dala zapojiť nová, čím by došlo k spomínanému nárastu výkonu. Samozrejme, všetky doposiaľ nainštalované hry tu ostanú naďalej prítomné a hrateľné.

Čo sa týka operačného systému, ten na novom Xboxe bude postavený na Windows 10 Redstone 2 a je spätne kompatibilný s hrami z Xboxu One aj Xboxu 360. Otázna je cena konzoly. Je možné, že pôjde o drahú záležitosť a cena konzoly sa pokojne dostane na úroveň 600-700€. Podľa insidera ale nie je vylúčené ani, že v snahe o uspokojenie trhu bude Xbox najprv stratový, pretože sa bude predávať pod cenu. Masová výroba by mala začať teraz cez leto s tým, že konzola vyjde niekedy na jar 2017. Predstavená má byť krátko pred E3 2016 na špeciálnom evente spolu s AMD.

Xbox One Prototypes

via Eurogamer.it

 

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *