R.I.P. Kinect

Xbox One Kinect

S ponukou hier pre Kinect to nikdy nevyzeralo veľmi ružovo a hoci nám Microsoft ešte na prvých prezentáciách ukazoval, že si pohybový senzor nájde využitie aj v závodných hrách a strielačkách, tak sme do dnešného dňa videli snáď len jednu závodnú hru, Kinect Joyride, ktorá ho podporovala. Dokonca aj tá vyšla len pre Xbox 360, takže ani tu nemožno rozprávať o nejakom veľkom úspechu. Hier, ktoré vyšli pre Xbox One Kinect, bolo ešte menej a tých od Microsoftu bolo ešte menej. Microsoft začal strácať záujem o Kinect a na E3 2016 ho definitívne zabil.

Nestalo sa to ale len tak, že by to oznámil. V posledných mesiacoch však zatĺkal klince do rakvy a na konferencii v pondelok zatĺkol ten posledný. Vtedy totiž predstavil Xbox One S bez vlastného Kinect portu. Kinect však pripojiť môžete aj naďalej a to s pomocou USB redukcie. Ak by ste to potrebovali.

Microsoft však v uplynulých mesiacoch spravil aj zopár ďalších krokov, ktoré už naznačovali, že sa znižuje závislosť na pohybovom senzore. Pri oznámení veľkého letného updatu sme sa dozvedeli, že na hlasové ovládanie už netreba mať Kinect, stačí mať headset s mikrofónom. Ešte o niečo skôr, v čase uvedenia updatu New Xbox One Experience, došlo k odstráneniu možnosti ovládať systém pohybovými gestami. Microsoft to odôvodnil tým, že išlo o málo využívanú funkciu. Takže? Už samotný systém, ktorý pôvodne staval na integrácii Kinectu, prestal tieto funkcie využívať úplne.

Ale v konečnom dôsledku si za to Microsoft môže sám. V čase predstavenia Xboxu One, čo bolo niekedy v čase, kedy sa prevalila kauza sledovania užívateľov zo strany NSA, Microsoft vravel, že Kinect a jeho hlasové a pohybové senzory sú kľúčovou súčasťou Xboxu One. To si Ballmer trochu blbo naplánoval a aj to bol nakoniec jeden z faktorov, prečo mal Xbox One spočiatku oveľa menšie predaje než PS4. Tým druhým faktorom bola samozrejme cena: Niečo, čo nechce využívať každý, navýšilo cenu konzoly o rovnú 100-ku, takže Xbox One bol ešte drahší, než PS4. Štyri kilá versus päť. Vyberte si.

Microsoftu trvalo niekoľko mesiacov, kým sa rozhodol z balenia Xboxu One vyradiť Kinect a začať predávať lacnejší model, ktorý stál toľko čo PS4, ale už bolo neskoro. Ballmer nebol nikdy génius a je dobré, že sa ho MS zbavil skôr, než firmu kompletne potopil. Pod vedením Satya Nadellu však vidíme posun vpred. Vidíme Microsoft, ktorý začína byť taký dravý, akým bol ešte v časoch Steva Jobsa Apple. A vidíme to aj na Xboxe One, ktorý nabral druhý dych a už nie je tou čiernou ovcou.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *