RECENZIA Middle-earth: Shadow of War

Keď sa v hlave J.R.R. Tolkiena pred 80 rokmi zrodila Stredozem, zrejme vtedy ani on sám netušil, že vytvorí jednu z najväčších fantasy sérií, ktoré kedy ľudstvo videlo. Knižnú ságu pripomenula mladšiemu publiku séria filmov a hier, pričom tá najnovšia – Shadow of War, vyšla tento mesiac.

Middle-earth: Shadow of War začína prakticky hneď po predošlom dieli a z prvých minút gameplayu je jasné, že autori nechceli priveľmi experimentovať. Aj preto hráme za nášho rozdvojeného hrdinu. Na jednej strane totiž hráme stále za Taliona, ktorý ale zdieľa svoje telo s duchom mŕtveho princa Celebrimbora. Majú spoločný záujem; finálna predstava o porazení Saurona sa však začne časom líšiť a tak začne boj nielen medzi dobrom a zlom, ale aj medzi „dvomi“ osobnosťami. Pričom tá druhá začína robiť všetko pre to, aby sa osamostatnila.

Príbeh hry je rozdelený do troch kapitol a poteší, že každá z nich sa sústredí na odlišné činnosti. Tretia kapitola je, pochopiteľne, vyvrcholením príbehu, ktorý sa odohráva medzi trilógiami HobbitPán prsteňov. Dokončením príbehu ale hra nekončí. Autori mysleli aj na endgame a tak sa po dokončení príbehu prechádza do režimu The Shadow Wars. V ňom ide o to, ustrážiť si dobité teritóriá a dbať na to, aby vás niektorý zo zajatých/konvertovaných generálov nezradil. Takže hra, ktorá vyzerá na pohľad ako Assassin’s Creed: Fellowship of the Ring, rázom dostane strategický nádych.

Práve dobíjanie pevností a teritórií tu funguje veľmi podobne strategickej hre. Na mape môžete komandovať svojich generálov a sami si môžete tiež zvoliť váš ciel. Samozrejme to nie je také jednoduché a pokročilý Nemesis systém vie vypočítať, ako bude celý boj prebiehať. Systém totiž generuje a upravuje vlastnosti jednotlivých postáv (dokonca ich môže povyšovať), takže sa môže kedykoľvek stať, že to váš generál nezvládne a ostane v zajatí. Alebo sa dokonca pridá k temnej strane! Vlastne, to je iný lore.

Middle Earth Shadow of War

Nemesis systém má ešte jednu vlastnosť, a to, že vašim nepriateľom ukladá spomienky. Čiže ak to nevyšlo na prvý pokus a stiahli ste sa z boja (rozumej: umreli), tak to pri najbližšom strete s týmto protivníkom pocítite. Veľkou zaujímavosťou je Nemesis Forge. Táto funkcia prehlbuje zážitok vďaka tomu, že si viete zo svojho savu zo Shadow of Mordor importovať povahu svojho najvernejšieho stúpenca a najhnusnejšieho nepriateľa, kvôli ktorému ste už rozbili nejeden ovládač, do Shadow of War. Nefunguje to ale len tak samo od seba – najprv je treba updatovať Shadow of Mordor.

Middle Earth Shadow of War

Dynamickú povahu môže mať aj samotný hráč. Do boja si vie kedykoľvek privolať spolubojovníkov alebo svoje zviera, čo je veľké plus, pretože to uľahčí bitku. Pokojne sa ale môže stať, že zaútočíte na svojich kamarátov a zradíte ich. A na to sa nezabúda: Hra vám to ochotne zapíše do štatistík a na Xbox Live, aby vás zahanbila. To už prebieha počas štandardného third-person pohľadu.

Priamo z pohľadu Taliona (a Celebrimbora) totiž zavítame do piatich regiónov, ktorých je dokopy 5 a každý vyzerá inak. Raz sme vysoko v horách, inokedy okolo nás tečie samá láva, potom zápasíme so snehom… Skrátka, svety nie sú stereotypné, i keď, mohli by byť väčšie. Jednotlivé regióny sú totiž skôr akési „levely“, medzi ktorými sa dá presúvať len cez Fast Travel na mape. Svety ale ponúkajú slušné množstvo hlavných aj bočných questov či dokonca také aktivity ako Shadow of the Past misie. To sú spomienky Celebrimbora na jeho život a vojnu, v ktorej bojoval.

Middle Earth Shadow of War

A potom je tu pár vecí, ktorými Shadow of War (znovu) vykráda Assassin’s Creed. Okrem stealthu a parkoru, ktorý Talion ovláda na podobnej úrovni ako Ezio Auditore, sa môžeme prepnúť do režimu Eagle Eye Wraith World, v ktorom môžeme vyznačiť svojich nepriateľov, vidieť inak skrytú symboliku. Prípadne môžeme skúsiť ikonický leap of faith alebo vraždiť nepriateľov zo vzduchu. A ako bonus máme možnosť liezť na vysoké veže a synchronizovať objavovať dostupné pick-upy v regióne. Skrátka, tak trochu AC. Paradoxne práve toto pomohlo prvej hre vyniknúť.

Middle Earth Shadow of War

Gameplay je veľmi dlhý, momentálne som už v režime Shadow Wars a na konte mám 3112 minút hrania. Alebo ak to chceme zjednodušiť, tak 2 dni a 4 hodiny čistého hrania. Za ten čas som samozrejme nezažil len čistý príbeh, ale aj bočné questy. Časom však začnú byť vedľajšie úlohy stereotypné, a ak budú Monolith pracovať na ďalšej hre, určite by mohli zapracovať na rozmanitosti. Značnú časť hrania potom tvorilo samotné zaberanie a chránenie území, skoro ako kedysi v GTA San Andreas. Zážitok je okorenený vtipnými komentármi. Celebrimbor si napríklad zvykne robiť srandu z Taliona a respawnov po zabití. Pobavili ma aj niektoré mená ako Dush the Prickler.

Middle Earth Shadow of War

Vševidiace oko Saurona vidí každé zákutie regiónu

Play Anywhere a Windows 10

Veľkou výhodou je, že hra funguje cez Xbox Play Anywhere a tak som značnú časť hry hral práve cez PC. Moja zostava je tak trochu výkonnejším ekvivalentom Xboxu One, čiže výsledný grafický zážitok bol veľmi podobný. Hra má dokonca aj na PC dostupné také možnosti ako dynamické rozlíšenie, čiže v prípade potreby sa rozlíšenie dočasne zníži. Plus je tu možnosť nastaviť si, aký framerate si má hra udržovať, prípadne či môže byť odomknutý.

Optimalizácia ma príjemne prekvapila, počas hrania som nenarazil na nejaké extra veľké problémy. Skôr bol problém robiť screenshoty, pretože hra si to rada pauzne po vyvolaní hernej lišty. A vlastne, raz sa mi stalo, že v hre začli blbnúť cutscény (desynchronizácia zvuku a obrazu), čo vyžadovalo reštart celého počítača. Samozrejme je tu možnosť zahrať si s ovládačom aj klávesnicou+myšou, s možnosťami mapovania tlačidiel.

Middle Earth Shadow of War

Resumé

Middle-earth: Shadow of War je, dá sa povedať, povinnosťou pre fanúšikov Tolkienovho životného diela. Pokračovanie príbehu minulej hry zodpovedá niektoré otázky a prinesie nové, na ktoré získame odpoveď v dvojici príbehových expanzií alebo možno plnohodnotnom pokračovaní. V boji proti zlu a Sauronovi stretneme aj niekoľko známych postáv, medzi nimi aj Balroga alebo Golluma s jeho nešhameňiťeľnhýýým hlasom. Aj on sa postará o to, že je Duch vojny skvelým a dlhotrvajúcim zážitkom. Hru trápi aj niekoľko nedostatkov; počas bojov môže blbnúť parkour, bočné questy začnú byť stereotypné.

Middle-Earth: Shadow of War

Celkový verdikt

8.2/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 13. júna 2020

    […] ODPORÚČAME: RECENZIA Middle-earth: Shadow of War […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *