Microsoft plánuje slúžiť aj hráčom PlayStationu – nie však hrami

Minecraft Better Together
Zatiaľ čo v minulej generácii bol xboxer človek, ktorý hral hry na Xboxe 360, dnes sa už veci majú inak. Minimálne v očiach Microsoftu je totiž užívateľom platformy Xbox každý, kto nejakým spôsobom využíva jeho služby – či už na Xboxe, na PC alebo aj na konkurenčnej platforme.

Microsoft totiž tento mesiac prehlásil, že Xbox už nie je len konzola. Je to platforma, ku ktorej sa dá pristupovať z akéhokoľvek zariadenia. Napríklad aj na Nintende Switch, kde Minecraft podporuje cross-platform multiplayer práve cez Xbox Live. PS4 ho síce nepodporuje, ale Minecraft patrí Microsoftu a ten tak zarába aj na konzole od Sony. A Microsoft vidí ako potenciálnych zákazníkov aj hráčov PS4.

Nepovedal to síce priamo, ale povedal, že Xbox už nie je o jednej konkrétnej konzole. Práve toto prehlásenie vystrašilo mnohých ľudí, ktorí okamžite začali hlásiť, že Microsoft končí s exkluzivitami a všetky jeho hry budú teraz dostupné aj na iné platformy. To však nie je pravda. Microsoft sa vyjadril najmä v súvislosti s biznis sférou a to zahŕňa nie hráčov, ale vývojárov. Microsoft totiž chce vyvinúť nástroje, ktoré budú atraktívne vo vývojárskej komunite a vývojári ich budú využívať aj na konkurenčných konzolách.

Ideálnym príkladom je Rainbow Six Siege. Je dostupné na Xbox One, na PC a aj na PS4 – a využíva servery Microsoft Azure. Na všetkých troch platformách. Pretože vývojár, v tomto prípade Ubisoft, využíva riešenie Microsoftu, tak má MS na konte ďalšiu PS4 hru, ktorá mu zarába peniaze. Nepriamo, pretože to sú peniaze cloudovej divízie, ale pointa je zachovaná. A spoločnosť si predstavuje, že by takto mohla v budúcnosti zaujať aj ďalších vývojárov.

Rainbow Six

Už dnes je napríklad na iOS a Android dostupná hra Idle Miner Tycoon od štúdia Fluffy Fairy. Hra na svoj beh využíva Azure cloud a platformu PlayFab. A opäť sa teda Microsoft nejakým spôsobom podieľa na hernom zážitku. „Neopúšťame konzolový trh v žiadnom prípade. Naďalej do neho investujeme. Prémiový zážitok v obývačke je na Xbox One X a dúfame, že tomu tak bude aj v nasledujúcich rokoch. No keď sa zamyslíte nad tým, ako rozšíriť biznis, je treba myslieť aj mimo konzolu, aby sme boli úspešní,“ prehlásil Microsoft.

Už len samotnou akvizíciou platformy PlayFab získal Microsoft nepriamu spoluprácu na vyše 1 200 hrách, ku ktorým patria aj Angry Birds Seasons alebo Tekken Mobile. Samozrejme, spoločnosť môže začať zarábať na iných platformách aj tým, že na ne vydá určité hry zo svojich značiek. Napríklad kartová hra Fable Legends sa môže kľudne dostať na mobily alebo aj na PS4. Takisto hry Halo: Spartan Strike a Halo: Spartan Assault vyšli na iOS a Android po boku Xboxu a Windows 10.

PlayFab

via GamesIndustry

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *