Nový Xbox Scarlett vyjde v dvoch verziách – hlavnej a cloudovej

Xbox One Logo
Microsoft už na E3 oznámil, že pripravuje novú generáciu konzol. Viac oficiálnych detailov sme sa vtedy nedozvedeli, ale Phil Spencer sa vyjadril, že nová generácia konzol by sa mala sústrediť predovšetkým na výkon procesoru. Z neoficiálnych zdrojov sa však dozvedáme dodatočné novinky.

Konzola s kódovým označením Scarlett má vyjsť vo dvoch verziách. Od samého počiatku tak pôjde o rodinu zariadení, ktoré budú existovať v symbióze a zákazník si bude môcť vychutnať tie najnovšie hry na hardvéri, za ktorý zaplatí toľko, koľko uzná za vhodné. Samozrejmosťou bude štandardná konzola s lokálnym hardvérom, ktorá ponúkne vyšší výkon oproti Xbox One X a bude tak zrejme schopná rozbehnúť všetky hry v 4K 60fps. O špecifikáciách zatiaľ nemožno hovoriť, pretože ešte nie sú sfinalizované.

Spoločnosť však pracuje aj na menšom streamovacom zariadení Scarlett Cloud. Bude bežať na streamovacej službe, akú Microsoft prezentoval zamestnancom ešte v roku 2013. V súčasnosti však má servery dostatočne vyspelé na to, aby vedel službu uviesť na trh. Súčasne s cloudovou službou bude na trh uvedená verzia s nižším lokálnym výkonom. Podľa dostupných informácií Microsoft zistil, ako môže prístroj fungovať. Vstup ovládača, spracovanie obrazu a detekcia kolízie bude vypočítaná lokálne. Ostatné výpočty však budú prebiehať na vzdialenom serveri.

Xbox One Project Scorpio

Kvôli prítomnosti lokálneho hardvéru, aj keď len s obmedzeným výkonom oproti hlavnej konzoli, bude zariadenie zrejme drahšie oproti bežnému streamovaciemu boxu a lá Apple TV, ale zároveň bude lacnejšie. Pre Microsoft predstavuje táto konzola obrovskú výhodu. Hardvér sa totiž predáva so stratou, čo Microsoft dobieha predajom hier a službami ako sú Xbox Live Gold alebo Xbox Game Pass. Streamovacia konzola tiež bude v značnej výhode pri hraní multiplayeru. Pretože bude hra bežať na serveroch Azure – cez ktoré beží Xbox Live multiplayer – bude mať hráč veľmi nízku odozvu.

Čo ďalej vieme, je to, že hry určené pre Scarlett pobežia na oboch zariadeniach, nebudú tu žiadne obmedzenia ako v prípade napríklad PlayStation TV, na ktorej si hráči nemohli užiť ani také veci ako Uncharted: Golden Abyss. Obe konzoly majú byť vydané v roku 2020.

Xbox TV

via Thurrott

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

6 komentárov

 1. Jogurtik píše:

  Jedna vec nechapu. Priklad: Mam Xbox One S. Chci koupit Xbox Cloud za levnejsi zarizeni. Budou vztahovat moje knihovny nakoupene hry? Nebo je to primarne pouze pro predplatne hrace Xbox Game Pass? ?

  • Rado píše:

   tak všetko ide cez tvoj účet. hry, save, nastavenie menu. Kde prídeš tam sa prihlásiš a máš k dispozícii všetko čo máš kúpené, vrátane uložených pozícií.

 2. Martinedo píše:

  Ideme postupne do novej ery, kedy budu uz aj konzoly platene ako sluzby. Kupi si clovek raz jednu krabicku na spracovanie vstupu a vystupu a o vypocet sa bude starat cloud, ktory si predplatime. Za vyssi poplatok by potom mohol mat clovek vyssi vykon.

 3. Danny píše:

  Tyhle novinky by se mělì dostávat na povrh až těsně před koncem.. pak to človęk musí číst a eště 2 roky čekat… 😀

 1. 24. júla 2018

  […] informáciám o tom, že Microsoft chystá dve nové konzoly Scarlett, povedal niečo viac aj prestížny tech portál The Verge. S odvolaním na svoje zdroje potvrdil, […]

Pridaj komentár