Česká Republika a ďalších 13 štátov chystá zasiahnuť voči loot boxom

loot boxy
Problematika loot boxov prerástla hranice herného priemyslu a vďaka EA sa o vec začali zaujímať aj bežné spravodajské médiá a politici. Ako jedni z prvých zasiahli belgičania, neskôr holanďania a teraz bola sformovaná aliancia regulátorov hazardných hier, medzi ktorých sa pridali aj naše susedné štáty – Česká Republika, Rakúsko a Poľsko.

Cieľom regulátorov je spoločnými silami preskúmať problematiku loot boxov, ktorý dnes pomaly ale isto maže hranice medzi hraním a hazardom. Členov novozaloženej medzinárodnej komisie trápia predovšetkým dva reálne problémy, ktoré prinášajú loot boxy do herného priemyslu. Hneď prvým problémom je fakt, že napríklad kvôli hrám ako Counter Strike: Global Offensive došlo k založeniu neoficiálnych stránok, ktoré umožňujú nielen si kúpiť, ale dokonca staviť si na loot získaný z matchov za reálne peniaze. Príkladom takej webstránky je CS:GO Lounge, ktorá umožňovala stávkovať až do roku 2016, kedy voči jej praktikách Valve zasiahlo, zrejme si uvedomujúc dôsledky hazardu. Regulátori chcú spoločnými silami zasiahnuť voči stránkam takéhoto charakteru.

Druhým, dlhodobejším cieľom aliancie je nastoliť pravidlá hry. Hoci ich cieľom nie je zakázať samotné loot boxy, regulátori chcú docieliť to, aby loot boxy spĺňali normy a vývojári tak nepraktizovali veci, ktoré odpovedajú hazardu v členských krajinách. Táto iniciatíva môže súčasne znamenať, že sa k nej pridajú aj ďalšie krajiny, ktoré budú ochotné sa hlbšie zameriavať na problematiku. Predsa len, keď sa loot boxy nachádzajú v hrách pre 3-ročné deti a tie sú tak donútené platiť stovky až tisíce dolárov svojich rodičov, niečo nie je v poriadku. A o nič lepšie nie sú ani praktiky EA, ktorá hodlá ponechať loot boxy v FIFE aj napriek tomu, že Belgicko na ňu podáva žalobu.

Aliancia má momentálne členov z nasledovných krajín a regiónov: Rakúsko, Česká Republika, Francúzsko, Gibraltar, Írsko, Ostrov Man, Jersey, Lotyšsko, Malta, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Washington, Veľká Británia.

It Prints Money Loot Box

via Eurogamer

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 17. septembra 2018

    […] DOPORUČUJEME: Česká Republika a ďalších 13 štátov chystá zasiahnuť voči loot boxom […]

Pridaj komentár