Zlodejina hier bez obalu – „Amazon verzie“

Hry bez obalov Amazon verzia cover

Ak sleduješ bazárové skupiny na Facebooku alebo stránky ako Bazoš, určite narážaš na fenomén poslednej doby – hry bez obalu. Takýmto bazárovkám, ktorým chýba originálny plastový obal sa hovorí „Amazon verzia“.  Ide teda vraj o kradnuté herné disky zo skladov Amazonu, čo potvrdzujú ľudia aj v komentároch a na fórach.

Xbox One hry nepotrebujú žiadny CD key a teda uchmatnúť disk z obalu je jediné, čo musí zlodej urobiť. Disk s hrou v hodnote 70€ vie potom v pohode predať, pokojne za nižšie, ako polovičnú cenu.

bez obalu Amazon verzia xbox bazos

My sme sa opýtali priamo Amazonu, ako túto situáciu rieši a či o nej vôbec vie.

Sme veľmi spokojní s našimi prevádzkami či už na Slovensku alebo v Českej republike. Vo všetkých našich centrách vynakladáme množstvo úsilia na to, aby sme ochránili integritu našich obchodov a podnikáme kroky k ochrane nielen zákazníkov, ale aj predajcov. Chceme, aby  všetci naši zákazníci mali pri nákupe záruku istoty. Vďaka našej garancii „Od A po Z“ sú vždy chránení, či už nakupujú produkty priamo od spoločnosti Amazon alebo od tretích strán. Pokiaľ sa výrobok nedostane do rúk zákazníka, môže kontaktovať podporu pre zákazníkov pričom mu zaručujeme plnú refundáciu svojej objednávky.

Podstatná je hlavne posledná veta PR manažérky Amazonu Miroslavi Jozovej,  že ak si kúpiš hru v Amazone a príde ti prázdny obal, vrátia ti peniaze. Niečo také nepoteší hlavne na štedrý večer, keď si rozbalíš vysnívanú hru spod stromčeka.

Ako sa ale také niečo môže vôbec stať?

Zamestnanci Amazonu v Seredi nesmú vynášať z haly žiadne predmety, preto majú aj telefóny odložené v skrinkách. Pri východe prechádzajú cez detekčné brány, ktoré by mali túto podmienku zaručiť. Ako ale poznáme slovenskú náturu, všetko sa dá obísť a ukryť malý Blu-Ray disk nie je problém.

Na obranu slovenskej nátury je ale treba uviesť, že v Seredi je iba reverzné logistické centrum. Čiže, keď niekto z okolitých krajín reklamuje svoju objednávku, vráti sa do malého mesta pri Trnave. Že teda zamestnanec Amazonu narazí v Seredi na Xbox One hru je menšia šanca.

Niečo iné je centrum logistiky v obci Dobrovíz v Česku. V tejto dedine pri Prahe vyrástla hala, kde je tovar fyzicky prítomný. Zlaté české ručičky teda majú v „DOBRO„vízu oveľa viac príležitostí na ZLOdejstvo.

Amazon verze bez obalu Xbox One

Polícia Xboxeru na otázky, či riešila v Amazone krádeže hier nemohla priamo odpovedať

Polícia nevyhodnocuje prípady krádeží podľa firiem, v ktorých sa udejú a informácie o konkrétnych osobách či už právnických alebo fyzických ani nemôže poskytovať. V prípade, ak majú občania pocit, že sa stali obeťou podvodu, resp. majú pocit, že mohol byť na nich spáchaný priestupok alebo trestný čin, odporúčame obrátiť sa na políciu. S Vašou otázkou ohľadom postupu pri neuznanej reklamácii odporúčam obrátiť sa na Slovenskú obchodnú inšpekciu. V zmysle trestného zákona je za krádež, ktorou bola spôsobená malá škoda, možné uložiť trest odňatia slobody až na dva roky. Odporúčam výňatok z Trestného zákona, § 212 Krádež.

Čo môžeš spraviť? Nekupovať „Amazon verzie“ bez obalov a nepodporovať tým krádeže Xbox hier, aj keď ceny sú viac než lákavé. Úroveň tvojej karmy ale samozrejme nie je naša vec a jediné čo nám zostáva je pustiť si na záver Amazon song z poslednej epizódy South Parku.

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

7 komentárov

 1. Rado píše:

  Ako víde hra trebárs battlefield V a po mesiaci cena ide na 50%. Toto zlodejina nieje? Battlefield 1 ak niekto kúpil plnú verziu so všetkými dlc a potom pri vydávaní dlc hra sa a kúpiť za 10% ceny a dlc dajú ea zadarmo, tak to nieje zlodejina? Platiaci zákazník si vlastne ani nijak extra battlefiel 1 neužil oprot ostatným. Takže pokiaľ si niekto pozháňa originál hru lacnejšie tak čo? Ideme ho ukameňovať. Potom poprosím jeden velký kameň hodťe aj do tváre EA a podobným firmám s takýmito praktikami. A ak niekto okráda amazon, tak to by si mali z amazonu ošéfovať. Ak to nevedia tak to je ich problém. A inak amazon je mi k ničomu, keď 90% tovaru aj tak sa nedá poslať do ČR/SR, lebo je to striktne blokované a to sme v EÚ páni!!!

  • Martin píše:

   1) Cenotvorba je vecou predajcu. Keď sú rožky drahé, ukradneš ich? Keď ker pečivo na konci smeny alebo na druhý deň lacnejšie, ukradneš si ich/ kúpiš od niekoho, kto ukradol?
   2) Amazon zmenil podmienky dovozu na SK CZ aj z dôvodu neprimeraného počtu vrátených tovarov. Ale keď sa ľudia otvorene chvália, že si kúpili výbavu na stanovačku, 4 dni ju používali a potom vrátili bez udania dôvodu, tak si veľmi iné nezaslúžia. Jasné trpí aj slušný zákazník, bohužiaľ. Navyše niektoré tovary blokujú z dôvodu legislatívnych obmedzení (neoplatí sa im to riešiť kvôli malému trhu)

 2. Miro píše:

  PC steam rulles, teda zatiaľ kým epic store moc nemieša karty ? ale jednoducho PC master race

 3. Kubo1990 píše:

  ja takto predávam mnohé hry, lebo sú zo steelbook-u, takže prosím Vás nešírte tu zase mediálnu histériu, že všetko je kradnuté

  • Herr Roman píše:

   Nechceme ti kaziť biznis ale musíš uznať, že tie kopy hier v bazároch zrejme nie sú zo steelbokov ;). Ale áno, trpia práve ľudia ako ty, lebo v komentároch začnú ľudia hneď (na 99% právom) odsudzovať hry bez obalov.

 4. Shishi píše:

  Prečo dať za hru 70€ keď ju môžem mat za polovicu? Tak isto sa hry kradnú aj v Rakúsku ale sú v originálnom obale a ešte vo fólii ??? takze je doba aká je a ľudia kradnú keďže žijeme na Slovensku všetko má svoje dôvody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *