RECENZIA World War Z

World War Z Recenzia

Zombie déja vu…

Je to 10 rokov, čo Valve vydalo populárny a dalo by sa povedať, že až kultový titul Left 4 Dead. Hra zadefinovala zombie žáner do hráčskeho repertoára a udala smer, akým sa budú uberať prakticky všetky budúce hry s týmto námetom. Za 10 rokov ale nevyšiel ani jeden titul, ktorý by sa kvalitatívne dal s touto hrou porovnať. Až doteraz…

World War Z

Štúdio Saber Interactive, ktoré pracovalo na tituloch ako TimeShift, Inversion alebo aj Halo: Combat Evolved Anniversary, prináša hru podľa knižnej predlohy Maxa Brooksa, World War Z. Novela rozpráva príbeh protagonistu, ktorý pripravuje povojnovú správu pre OSN. Dalo by sa povedať, že je to súbor rozhovorov s ľuďmi, ktorí prežili toto zombie peklo, ktoré vyplienilo národy a navždy zmenilo tvár ľudstva. Mimochodom, v minulosti vyšiel aj rovnomenný film s Bradom Pittom.

The world of humanity is on the brink of extinction…

Samotná hra sa sústredí na už prebiehajúce konflikty v štyroch rôznych oblastiach. Ocitnete sa tak v New Yorku, Jeruzaleme, Moskve a po bezplatnom update aj v Tokyu. Pokiaľ ide o samotné prostredia, New York je zamorený a vizuálom pripomína skôr The Division. Sú tu milióny infikovaných a Vašou jedinou možnosťou na prežitie je sa dostať do Metra a uzavrieť dohodu s tajomnou osobou – všetko má však svoju cenu.

V Jeruzaleme na vás čaká záchranná misia doktora Alexa Grenngolda a jeho výskumného tímu, ktorý sa nachádza v srdci starého mesta a beznádejne čaká na záchranu. Ulicami Moskvy zas premáva ľadový vietor a vy sa snažíte nájsť potravu. Pritom ste svedkom pádu vrtulníka do rieky a závodíte s časom o záchranu posádky, a napokon, v Tokyu sa chystá posledná, gigantická záchranná loď odplávať z prístavu a dať zbohom veľkomestu. V tejto lokalite budete súčasťou záchranného tímu, ktorý musí dostať konvoj civilistov do bezpečia.

Hrdinovia s minulosťou

Štyri lokality a co-op akcia pre štyroch hráčov znamená 16 hrateľných postáv. Všetky sú detailne spracované, každá má svoju minulosť a backstory v podobe videa. O každej si môžete priamo v menu hry zistiť informácie. Tento krok vývojárov veľmi oceňujem. Pomôže vám to lepšie pochopiť udalosti, ktoré sa odohrali v tomto univerze ešte pred udalosťami hry. Vzhľad postáv je tiež možné dodatočne upravovať s mikrotransakciami. Našťastie, nemajú žiaden vplyv na samotný gameplay ako pri iných hrách.

Boj proti monotónnosti

World War Z ako také podľa mňa trpí nedostatkom obsahu a tvorcovia sa ho pokúsili kompenzovať pomocou možnosti vylepšovať si jednotlivé zbrane. Takisto si môžete zvoliť triedu, za ktorú budete môcť hrať. Následne s pomocou skill pointov si budete odomykať jednotlivé schopnosti pre danú triedu. Tried je v hre celkom šesť: Gunslinger, Hellraiser, Slasher, Medic, Fixer a Exterminator. Každá má vlastné, jedinečné výhody a využitie počas hrania.

K dispozícii sú rôzne zbrane, z ktorých väčšína je vylepšiteľná. Existujú tri druhy zbraní – primárne, sekundárne a ťažké. Primárne sú tie, ktoré budete používať väčšinou počas kampaní, zatiaľ čo sekundárne sa používajú ako záložné alebo stealthové zbrane. Ťažké zbrane budete používať, aby ste napáchali čo najväčšie škody. Už tradične majú ale len obmedzené množstvo munície, ktoré nemožno doplniť a tak sa odporúča používať ich proti hordám.

Pôžitok z hrania

Samotné boje sú intenzívne a množstvo nakazených, ktorí na vás útočia, sa dajú počítať na tisíce. Samozrejme nechýbajú ani špeciálni infikovaní – starí známi z Left 4 Dead, ale majú iný vizuál. Nemáme dôvod meniť, čo funguje a je zabehnuté, takže nevidím dôvod, prečo by sme to mali vyčítať.

World War Z

Okrem toho narazíte na roje, ktoré majú veľkú silu na to odpraviť vás do večných lovíšť. V boji proti nim vám budú pomáhať automatické gulometové veže, ťažké manuálne gulomety alebo elektrické drôty. Je toho celkom veľa.

Resumé

World War Z je na dnešné pomery netradičný titul, ktorý zaplnil už tak prázdne miesto na trhu. Ak ste sa bavili u Left 4 Dead, zaručene sa budete baviť aj u World War Z. Hra prináša všetko, na čo ste boli zvyknutí a to všetko v novom kabáte s novými hernými mechanikami. Bohužiaľ, ani tento titul sa nevyhol monotónnosti a vývojári s ňou bojujú bezplatnými updatmi, čo naozaj oceňujem. V konečnom dôsledku titul odporúčame, bez váhania.

World War Z

Celkový verdikt

7.9/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika
  • Bez mikrotransakcií?

Bigajz

People keep asking if I'm back and I haven't really had an answer. But now, yeah, I'm thinkin' I'm back!!

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. 20. júla 2020

    […] rok sme vám priniesli recenziu na zaujímavú hru World War Z, ktorá dokázala naplniť priania fanúšikov Left 4 Dead a ako […]

Pridaj komentár