RECENZIA F1 2019

Trúfnem si povedať, že v tejto generácii som hral len málo hier, ktoré mali naozaj dobrý jazdný model. Narýchlo si spomeniem len na GTA, Forzu a možno The Crew. Lenže je tu ešte jedna séria, ktorá ma o svojich kvalitách presvedčila pred pár mesiacmi, keď sa jej predošlý ročník dostal do Game Passu – F1.

Presne tak, predošlý ročník, F1 2018, sa dostal do ponuky Xbox Game Pass pred pár mesiacmi, vďaka čomu si mnohí hráči vrátane mňa mohli vyskúšať, či bude jazdný model v novodobých formulách taký dobrý, ako si ho pamätám ešte z čias PS2. Našťastie to stále platí a tak, ako mi robil radosť predošlý ročník, tak mám z jazdy v monopostoch skvelý pocit aj pri hraní F1 2019.

F1 2019

Najväčšou novinkou, ktorá vás prekvapí po zahájení kariéry v F1 2019, je debut v dívizii F2™ 2018. Svoju púť na vrchol začínate v minulej sezóne nižšej súťaže, podobne ako to dnes robia aj iné oficiálne hry. Získate tak dostatok priestoru na to, aby ste sa zorientovali a spoznali všetko, čo kariéra v F1 2019 obnáša. Nie je to len obyčajné závodenie dokola, snaha zaistiť si Pole Position a dúfať, že si prvenstvo udržíte do samotného finišu. Je ale škoda, že Codies sa tak nechali uniesť príbehom, že debut v divízii F2™ je celkom krátky a pôsobí skôr ako prológ.

Inak je kariéra spravená naozaj profesionálne. Moderátori a komentátori sú naozaj zhovorčiví a často ich počujete komentovať už známe udalosti alebo blížiaci sa závod. Sem-tam je to až kinematické a občas dostanete nemajú mini-misiu, aby ste sa naučili spolupracovať so svojim parťákom alebo predbehli toho smrada, ktorý vás vybúral. A po úspešnom závode alebo pred ním môžete ešte médiám poskytnúť interaktívny rozhovora lá Mass Effect. A tak, ako v RPG, aj tu vaša odpoveď ovplyvní vaše renomé. Môžete sa vyprofilovať ako skvelý týpek a tímový človek, na ktorého sa dá spoľahnúť, alebo sa môžete presláviť ako egoistický oportunista bažiaci po sláve a úspechu na úkor ostatných. Žiaľ, len v angličtine.

Pred závodmi si už tradične viete nastaviť ich dĺžku, takže si hru užijete aj vtedy, ak nemáte čas vysedávať celé dni pred Xboxom. Nastaviť si môžete rozsah kvalifikácie, tréningu a aj hlavného závodu. Nechýba ani možnosť nastavenia úrovne AI, ak si to chcete okoreniť. F1 ale nie je len o jazdcovi. Je o celom tíme a tak, ako on pracuje celé dni a týždne na tom, aby ste nakoniec buchli šampáňo, tak aj vy môžete pracovať preň. Odmenou je vylepšovanie vášho monopostu vďaka R&D a manažmentu výkonu.

Hra však ponúka aj mnoho ďalších monopostov. Štandardná edícia ponúka 18 klasík z F1 2018, ako aj štvoricu úplne nových prírastkov dostupných v rámci Legends edície hry. Ide o stroje Ferrari F1-90, Ferrari F10, McLaren MP4/5B a McLaren MP4-25. Ďalej po obsahovej stránke F1 ponúka možnosť zahrať si jednotlivé šampionáty a sezóny F1 2019 a F2 2018 bez kariéry.Teda také priamočiarejšie riešenie, ktoré môže pripomínať skôr staré ročníky z PS2. Na výber máte kompletnú ponuku tímov a jazdcov sezóny F1 2019, ako aj 21 tratí. Užijete si ich tiež v online multiplayeri, kde Codies myslia aj na fanúšikov eSports s reguláciami. Aby ste sa v hre cez internet odlíšili od masy, môžete si svoj monopost customizovať.

Grafika na Xbox One X je už tradične úchvatná. Podobne ako predošlý ročník, aj F1 2019 utilizuje výkon konzoly do posledného detailu. Vizuálne kvality sú viditeľné v závodoch aj mimo nich, napríklad v cutscénach. Oproti F1 2018 má tiež hra o niečo jednoduchšie a priamočiarejšie rozhranie, takže do kariéry a k závodeniu sa dostanete naozaj rýchlo. Codies už tento rok nezachádzali do detailov, no ak by sme sa držali informácií z predošlých ročníkov (a tento vyzerá veľmi podobne!), hra by mala bežať v 4K 60fps a utilizovať antialiasing pre zdokonalenie obrazu. Áno, F1 2019 má blízko ku Forze. A platí to aj na Xbox One S, kde hra beží v 1080p.

Resumé

Áno, v tejto generácii som hral viacero „Oficiálne licencovaných hier“, no aj keď to voči nim a ich snahách vyznie trochu hlúpo, ani jedna z nich mi nerobila takú radosť ako F1 2019. Hra síce kráča v šľapajoch predošlého ročníka a neprináša nejaké drastické novinky v oblasti enginu, no ponúkne skvelý pocit z jazdy a customizovateľnú kariéru v závislosti od toho, ako veľmi priahnete po realizme. A tak, ako séria v posledných rokoch naberala na kvalite, teraz naberá na kvalite, teraz naberá na kvantite a prináša divíziu F2.

F1 2019

Celkový verdikt

8.8/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *