Rockstar už 10 rokov neplatil daň z príjmu, GTA 5 mu zarobilo 5 miliárd

Rockstar GTA Online Ill-Gotten Gains

Vyhýbanie sa plateniu daní je niečo, čo sa deje na dennom poriadku nielen u nás, ale aj v zahraničí. Svoje by o tom vedeli zrejme páni z Rockstar Games, ktorí vraj neplatili daň z príjmu už 10 rokov.

S vyhlásením prišiel portál TaxWatch, ktorý vraví, že Rockstar od roku 2009 nezaplatil na daniach ani cent. Len samotné štúdio Rockstar North malo pritom za posledné tri roky ušetriť na daniach 42 miliónov libier pomocou britského vládneho programu na rozvoj herného priemyslu (Video Games Tax Relief). Ten poskytuje vývojárom, ktorí splnia podmienky, daňové úľavy za cieľom rozvoja ich projektov.

Program bol najprv určený pre malých, nezávislých vývojárov, ale čoskoro sa k iniciatíve pridali aj väčšie štúdiá, ako napríklad Rockstar. Ten už pomocou neho ušetril spomínaných 42 miliónov libier, teda približne 19% celkových ušetrených peňazí z programu.

Medzitým však Grand Theft Auto V predajmi a mikrotransakciami (hlavne tými) vygenerovalo tržby vo výške 6 miliárd dolárov s odhadovaným čistým ziskom 5 miliárd. Zároveň ide o najziskovejší zábavný produkt v histórii a hra získala titul Britskej videohry od Britského filmového inštitútu v roku 2015, kedy už hra mala na konte 3 miliardy dolárov.

TaxWatch pokladá spôsob, akým Rockstar nakladá s programom, za nesprávny. Program má totiž podať pomocnú ruku najmä tým vývojárom, ktorí si chcú splniť sny, no nemusí sa im to podariť a v prípade, že je hra stratová, program im môže pomôcť urovnať svoje dlhy. To však neplatí o hre, ktorá zarobila 5 miliárd dolárov. Navyše, na program sa skladajú všetci britskí daňoví poplatníci.

Toto je Rockstar North

via GamesIndustry.biz

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. Felda píše:

    Tohle je celkově špatně. To co má pomáhat startupům pomáhá velkým korporacím. Ty pak mají prostředky si dělat na trhu co chtějí a to z peněz těch malých. Tohle je stejné jako ty nesmyslné dotace, které pak čerpá náš Andrejko a má na tom postavený celý business.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *