Gamescom 2019: Rozprávali sme sa s vývojármi Bleeding Edge

Bleeding Edge Key Art

Bleeding Edge. To je nová hra z dielne kritikmi oceňovaného štúdia Ninja Theory a zároveň jeho prvá exkluzivita pre Xbox. A zároveň hra, ktorú sme ohlásili o trochu skôr, než sme mali.

Najnovšia hra z dielne Ninja Theory je drasticky odlišná od predošlej tvorby a Microsoft sa pre ňu neoprávnene dočkal kritiky. Je to totiž multiplayerovka, ktorá bola vo vývoji 5 rokov, ale ani tak dlhý vývoj nebránil v tom, aby niektorí začali kritizovať Microsoft za to, že „kúpi singleplayerové štúdio a donúti ho robiť multiplayerovky“. A keby aj, tak čo? Bleeding Edge je zábavný.

Fanúšikov môžeme už teraz potešiť tým, že Bleeding Edge už teraz beží pri stabilných 60fps. Obraz je plynulý, neseká sa, no mám pocit, že mu padlo za obeť o niečo nižšie rozlíšenie. Zabezpečiť 60fps bolo podľa vývojárov náročné, aj keď sme hrali na aktuálne najvýkonnejšej konzoli sveta. No ak je reč o optimalizácii, Ninja Theory odviedli naozaj dobrú prácu. Za to rozhodne palec hore!

Bleeding Edge po vzore MOBA hier ponúka decentný repertoár hrateľných postáv, ktoré majú nielen jedinečné vlastnosti, ale každá má na výber z dvoch mindsetov, ktoré sa od seba odlišujú Ultimate útokmi a tiež schopnosťami v boji. Takže môžete byť healerom aj pri hraní za postavu, ktorá je podľa vývojárov najlepšia na melee útok. A nie, nepovieme, ktorá to je. Je to tajomstvo 🙂 Platí však, že postavy v hre sú veľmi dobre vybalancované a aj keď má niektorá postava dizajn, ktorý sa na danú mapu hodí najviac, ešte vám to negarantuje víťazstvo.

Dôležitú zložku v hre tvorí aj ovládanie a priznám sa, že mi robilo zo začiatku problém. To sa ale dá ľahko naučiť, keďže súčasťou hry, respektíve čakačky na match, je Dojo. V ňom už na vás čaká jeden obetný baránok, na ktorom môžete vyskúšať všetky postavy a nájsť tak svoju pravú.

Bleeding Edge inak ponúka tradičné MOBA rozloženie máp a Conquest štýl hrania, kde zaberáte a udržujete jednotlivé standpointy, kým je to možné a za ich držanie získavate body. Tím, ktorý ako prvý nazbiera 500 bodov, vyhráva zápas. Výsledky pritom vedia byť veľmi tesné. Na to, aby ste pomohli svojmu tímu k víťazstvu, je dôležité si chrániť checkpointy, no najmä využívať Ability. Napríklad ako Healer môžete healovať svojich parťákov, prípadne si pridáte dočasnú nesmrteľnosť. A nepriateľovi to okoreníte napríklad tým, že si pridáte dočasnú nesmrteľnosť. Prípadne nasadnete do obrovského bojového medvedíka a rozpútate peklo.

Neoddeliteľnou súčasťou mapy je aj Hype Train, teda vlak, ktorý z času na čas ide po mape a môže vás prejsť, ak nedávate pozor. O to horšie to je, keď sa pod kolesá nedostanete svojou pomocou, ale niekto vám k tomu dopomôže. Napríklad že idete, idete, a zrazu vás na koľajniciach niekto zmrazí. Celkovo sú zápasy v Bleeding Edge zábavné a to, že máte dobrý štart, vám ešte nezaručuje víťazný koniec. Skrátka, treba hrať, treba pri tom premýšľať a treba spolupracovať s tímom. Hráte pritom ako dva tímy po 4 členoch.

Bleeding Edge je momentálne vo fázi testovania. Pokiaľ ide o dostupnosť plnej verzie, vývojári ešte nie sú rozhodnutí, či pôjde o free-2-play titul alebo si za krabicovku priplatíme, ak nemáme Game Pass. Na túto otázku je podľa Ninja Theory ešte priskoro.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Jeden komentár

  1. StriderCZ píše:

    Vyzkouším, rád.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *