RECENZIA The Dark Pictures: Man of Medan

Recenzia The Dark Pictures: Man of Medan

Supermassive Games v našich zelených končinách nie sú príliš známi. Niet sa čomu čudovať. Doteraz pracovali len na hrách pre PlayStation, mimo iného aj na kritikmi oceňovanom horore Until Dawn. Ich tvorbu uvidíme na Xboxe až teraz. Príbehovka The Dark Pictures: Man of Medan je však len prvou z pripravovanej antalógie.

Aký je teda začiatok tejto série? Odštartovali dobre, alebo je to absolútna nuda? Na tieto otázky si odpovieme v našej recenzii.

Man of Medan nás uvedie do príbehu z čias druhej svetovej vojny. Hra načne príbeh dvoch kadetov počas plavby tichomorím. Po mierne chaotickom intre sa nám predstaví dôležitá postava Kurátora, ktorý zapisuje vami rozprávaný príbeh. Hovorí sa, že žije už viac ako tisíc rokov, počas ktorých rozpráva a zapisuje nové a nové príbehy. Kurátor nám predstaví hlavných hrdinov príbehu. Sú to štyria mladí ľudia, ktorí chcú skúmať potopený vrak lietadla z 2. svetovej vojny, ktorý doteraz nikto neobjavil ani nepreskúmal. Sprevádza ich ešte kapitánka, ktorej služby si prenajali, aby ich zaviezla do destinácie. A tu sa začína dobrodružstvo, do ktorého viac nebudeme zasahovať.

Postava Kurátora zohráva dôležitú rolu v celej chystanej antalógii

Príbeh závisí a vyvíja sa od vašich rozhodnutí. Rovnako ako aj Until Dawn, aj v Man of Medan môžu byť vaše rozhodnutia kľúčové k prežitiu alebo smrti jednotlivých postáv. Koho ušetríte a kto zomrie, je len na vás. Treba sa však rozhodovať rýchlo, čas beží. Táto časová tieseň je o to horšia pre hráčov, ktorí neovládajú anglický jazyk, keďže prečítať si texty jednotlivých odpovedí, preložiť si ich a premyslieť vyhovujúcu odpoveď môže byť fatálne.

Okrem rozhodnutí tu máme aj rôzne quick-time eventy (QTE), kde treba v konkrétnych momentoch stlačiť správne tlačidlá. Tu som sa však stretol aj s prvou chybou hry. Občas sa mi stalo, že som stlačil správne tlačidlo, mal som ešte čas, no zaregistrovalo ho zle. Neviem, či to bolo cielené alebo nie, ale frustrujúce to bolo dostatočne. Taktiež v hre môžete nájsť rôzne záhady a tajomstvá, ktoré vám po odkrytí ponúknu hlbší náhľad do deja, prípadne do možnej budúcnosti, ktorej sa môžete, ale aj nemusíte vyhnúť.

Nech sa na to pozriem z akejkoľvek strany, hre musím vytknúť dve veci. Kameru. Pokus o filmový vzhľad rozhodne nevyšiel a kamera bola častokrát postavená tak zle, že sme nevideli 3/4 miestnosti, takže vám pokojne mohli uniknúť dôležité maličkosti. Ďalšou vecou je ovládanie a pohyb. Pri zmenách kamery a jej uhlu musíte prispôsobiť pohyb páčky a niekoľkokrát sa stalo, že som sa na mieste otočil 4- až 5-krát, kým sa mi podarilo otočiť postavu správnym smerom. Práca s kamerou a jej dôsledkami je skrátka príšerná. K tomu, chôdza postáv je neskutočne pomalá. Prechádzať z jednej strany miestnosti na druhú, len aby ste zistili, že ste sa dostali do slepej uličky a musíte sa vrátiť… Poviem vám, nebol som nadšený.

Mať posledné slovo môže mať fatálne dôsledky

Ďalšia vec, ktorá sa však môže do vvydania zmeniť, sú problémy s plynulosťou hry na Xbox One S. V určitých bodoch človek natrafí na obrovské framedropy, inokedy zas grafiku načítava príliš dlho, takže som sa neraz pohyboval po nenačítanom svete. A v jednom bode mi začal hrať zvuk skôr, ako sa načítala cutscéna, takže som mal postavu, ktorá len hýbala ústami, ale nevydávala žiaden zvuk, lebo ten sa prehral 20 sekúnd predtým. Na druhú stranu, grafika aj herecké obsadenie boli veľmi pekne spracované, postavy vyzerali veľmi reálne.

Hudobne bola hra spracovaná fajn, niekedy človek počuje intenzívnu hudbu, inokedy sa hra pohráva s jumpscare efektmi. Osobne sa mi najviac páčila hudba na začiatku hry, ale to len pre gitarový riff a všeobecnú tvrdosť. Dabing a mimika postáv bola dokonalá, až by človek uveril, že sa jedná o film a nie o hru. Teda pokiaľ nedôjde k bugom, ktoré som uviedol vyššie.

Samotný príbeh a dej bol veľmi pútavý. Keďže sa s každým vašim rozhodnutím mení, nikdy nebude úplne rovnaký. Pri tom, že hru dokážete prejsť za 4-5 hodín, je to veľké plus. Opakovaním a skúšaním nových možností sa vám určite podarí nájsť rôzne tajomstvá, čo je obzvlášť dôležité pre achievement hunterov.

Detaily tvárí sú naozaj úžasné!

Veľkou novinkou je možnosť hrať v lokálnom co-ope až pre 5 hráčov. Hra to nazýva „Filmový večer“ – môžete pozvať k sebe až 5 kamarátov, otvoriť si pivo, fajčiť shishu, jesť pizzu a užívať si horor na obrazovke. A to najlepšie? Stačí len jeden ovládač. A vlastne ešte spravodlivé rozdelenie si postáv, za ktoré chcete hrať. Prípadne môžete hrať online vo dvojici a zdieľať rozhodnutia vo vašich savoch.

Resumé

Všeobecné zhrnutie je, že sa mi Man of Medan veľmi páčil a celým zvratom v deji som ostal viac ako zaskočený. V niektorých miestach som sa z chuti zasmial, inde mi behali zimomriavky po tele, ale vtiahlo ma to do svojich temných vôd tak, že som miestami skoro nedýchal. Nakoniec, hráči PS4 už vedia, čo môžu od tvorcov Until Dawn čakať. Xboxerom ju vrelo odporúčam a som zvedavý, aké ďalšie príbehy sa chystajú v sérii The Dark Pictures.

The Dark Pictures: Man of Medan

Celkový verdikt

7.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Hidan-kun

Moje meno je Michal, som z Bratislavy Hráčom som už od svojich 12 no vždy som mal doma len počítač, vďaka čomu vyzerá môj Steam, Origin a Uplay tak, ako ženské šatníky. Konzolu som mal donedávna len jednu a to PSP, teraz mám Xbox One S. Nemám uprednostnený žáner hier, ale priznám sa, že strategické, tower defense a turn-based hry sú pre mňa veľmi náročné a veľakrát som to s nimi vzdal. Počúvam prevažne metal a rock.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *