RECENZIA SteelSeries Arctis 9X

SteelSeries Arctis 9X Recenzia

Headsety sú dnes štandardnou výbavou mnohých konzolistov, no nie vždy tomu bolo tak. Bol to však Xbox, ktorý spravil z hlasovej komunikácie štandard. Teraz dostávajú hráči nové prémiové riešenie: SteelSeries Arctis 9X.

SteelSeries s týmto headsetom vstúpil do sveta Xbox One v obrovskom štýle. Spoločnosť už mala skôr k dispozícii niektoré headsety kompatibilné s konzolou, hráči sa však teraz môžu tešiť na využitie skoro všetkých vychytávok. Treba však rátať s prémiovou cenou.

Dizajn

Arctis 9X už na prvý pohľad pôsobia naozaj prémiovo a je vidno, že na materiáloch sa tu vôbec nešetrilo. Mušle pozostávajú z matného plastu a sú prepojené rámom z nerezovej ocele. Na chladenie hlavy v týchto horúcich dňoch sa ale netešte. Rám zakrýva tkanina, akú používajú lyžiarske okuliare. Tkanina je veľmi príjemná na dotyk a xboxerov poteší aj kombinácia čiernej a zelenej farby.

Dostupné sú v čierno-striebornej, ale aj v čisto tmavej verzii

Samotné ušnice sú tiež veľmi kvalitné, nedriapu a u väčšiny ľudí zakryjú celé ucho. Majú už tradičných 40mm a v prípade potreby SteelSeries umožňuje dokúpiť náhradné kusy z materiálov ako je koža, velúr a prevzdušnený textil inšpirovaný športovými doplnkami. Ušnice z tohto materiálu sú súčasťou základného modelu.

Mušle slúchadiel sú ťažké zhruba ako Beats by Dre™ a plnia niekoľko funkcií naraz. Sú v nich uložené batérie, ktoré majú poskytovať až 20 hodín výdrže na jedno nabitie. Tiež tu je ukrytý vysúvateľný a polohovateľný mikrofón. Nechýba ani 3,5mm jack, nabíjací port micro-USB, On/Off tlačidlo (zároveň slúži na párovanie cez Xbox Wireless) a Bluetooth tlačidlo.

Zvuk

Vizuálny dojem zo slúchadiel je dobrý, a o nič horšie to nie je ani so zvukom, ktorý je pri slúchadlách najdôležitejší. Pokiaľ ich teda nenosíte len pre imidž. Arctis 9X však ponúkajú high-endový štúdiový zvuk, teda ponúkajú dobre vyvážené basy s pomerne čistými výškami. Pri mojom dojme hrá veľkú rolu aj to, že som dlhodobo používal Plantronics RIG 400HX. Diametrálne konštrukčné rozdiely sa podpísali na rozdielnom vnímaní zvuku. Arctis majú uzavreté mušle, zatiaľ čo RIG sú otvorené a tým pádom majú priezračnejšie výšky, ale menej intenzívne basy. Čo som ale výraznejšie pocítil, je nižšia priestorovosť zvuku pri slúchadlách Arctis.

SteelSeries Arctis 9X

Možno aj od toho sa odvíja rozhodnutie, že Arctis 9X nie sú priamo certifikované pre Dolby Atmos, ale len pre Windows Sonic. Preto, aj keď hráte so zapnutým Dolby Atmos kodekom na konzole, si v hrách ako Resident Evil 2, The Division 2 alebo Gears 5 jednoducho ten priestorový zvuk neužijete tak, ako povedzme na vyššie spomínaných RIG-och. Inak som ale s kvalitou zvuku spokojný. Čo ma tiež teší, je, že slúchadlá dobre tlmia okolie a ak vám príde do izby ktokoľvek, budete ho len vidieť otvárať ústa.

Som tiež veľmi spokojný s kvalitou mikrofónu. Platí síce, že ak máte mikrofón blízko úst, tak vaši rovesníci počujú každý nádych, výdych a funenie a dajú vám to zožrať, ale ak si mikrofón nastavíte do vhodnej vzdialenosti, vaši kolegovia môžu očakávať čistý zvuk, ktorý vydáva zvuky len vtedy, ak to je naozaj treba. Takže sa netreba báť, že budete ten, komu práve na streche pristáva vrtulník Apache. O to viac poteší fakt, že nie ste obmedzovaní len na komunikáciu cez Xbox Party Chat, ale vďaka duálnej konektivite môžete hrať Halo na konzole a popri tom sa baviť s kamošmi na Discorde a organizovať letnú opekačku.

Vypnutý mikrofón vám svieti do očí

Konektivita

Pri konektivite by som sa však trochu pristavil, keďže moje počiatočné skúsenosti boli tak trochu zlé. Prepojenie s dvojicou zariadení funguje prakticky instantne a zatiaľ čo na Xboxe vidíte stav batérie a tešíte sa automatickému pripojeniu po zapnutí (dokonca si môžete headset priradiť k profilu!), na počítači môžete kecať cez Discord, ak máte Bluetooth. Ten zaručuje, že nemusíte používať nutne Windows, ale môžete použiť napríklad aj mobil s Androidom alebo Mac. A moje problémy sa odvíjali práve od prepojenia s Macom.

Headset mal totiž problémy s Bluetooth konektivitou pod macOS Mojave, vďaka čomu sa pravidelne vypínali. Nie, nesúviselo to so slabou batériou. Problém bol v tom, že firmware headsetu spadol vždy po tom, ako sa chcel automaticky pripojiť k uspanému Macu a medzitým bol pripojený k Xboxu. Paradoxne, riešením tohto problému bolo vždy nanovo spárovať headset s počítačom. Hernému headsetu skrátka viac šmakuje Windows 😉 Ďalšou skvelou vecou je, že ak si headset pripojíte k telefónu, môžete telefonovať počas hrania.

Inak, keď som už spomenul tú batériu, výdrž je naozaj dlhá. SteelSeries avizuje 20-hodinovú výdrž batérie a aj keď som to tak presne nemeral, môžem potvrdiť, že za ten čas, čo Arctis používam, som častejšie nabíjal svoj Elite Controller.

Resumé

Nalejme si čistého vína. SteelSeries Arctis 9X rozhodne nepatria k najlacnejším headsetom a tak od nich musíte očakávať určité prémium. A to sa podarilo splniť. Má naozaj kvalitné spracovanie, nemá prakticky žiadne dodatočné komponenty (napr. dockovaciu stanicu a lá Razer) a potešia štúdiovým zvukom s výraznými basami a stredom, ale menej citeľnou výškou. To však súvisí so samotnou konštrukciou headsetu, ktorá je uzavretá a lepšie tlmí okolitý šum. Mikrofón je tak dobrý, ako si ho nastavíte, a duálna konektivita s Xbox Wireless + Bluetooth poteší tých, ktorí dajú prednosť Discordu pred Xbox Live Party. Mimochodom, využiť sa to dá aj pri prepojení s mobilom: môžete jednoducho telefonovať počas hrania. A to po dlhé hodiny.

Technické špecifikácie

 • Slúchadlá
  • Drivery: 40mm neodýmové
  • Frekvenčný rozsah: 20 – 22 000 Hz
  • Citlivosť: 98 dB SPL
  • Impedancia: 32 Ω
 • Mikrofón
  • Frekvenčný rozsah: 100 – 10 000 Hz
  • Citlivosť: -38 dB V/Pa
  • Impedancia: 2200 Ω
 • Konektivita
  • Dosah: 6 metrov
  • Výdrž batérie: 20 hodín
  • Bluetooth: 4.1 (profily A2DP, HFP, HSP)

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *