Čo už vieme o lacnejšom Xbox Series S? (Aktualizované)

Xbox Series S by Xboxer

Početné špekulácie hovorili o tom, že Microsoft sa chystá vstúpiť do novej generácie konzol s dvomi zariadeniami. To prvé už poznáme, volá sa Xbox Series X a je najvýkonnejšou next-gen konzolou.

Je tu však ešte jedno zariadenie, ktoré je označované ako Lockhart. Toto zariadenie má byť menej výkonnou verziou nového Xboxu za približne polovičnú cenu. Ak to bude pravda, potom bude Lockhart, ľuďmi označovaný už teraz ako Xbox Series S, zrejme najlacnejšou next-gen konzolou na trhu. Má však lacnejšia konzola svoj zmysel?

Xbox Series X je určený na hranie hier v 4K 60fps rozlíšení, no tieto televízory má ešte stále len malé množstvo ľudí. Full HD je aj dnes najrozšírenejším rozlíšením a pre mnohých ľudí by tak bola 4K konzola zbytočná. Spoločnosť preto vyvíja model, ktorý je priamo určený na hranie tých istých hier, v tom istom rozlíšení a v tej istej kvalite ako má Xbox Series X, len v 4x nižšom rozlíšení – 1080p pri 60fps. Na hranie v nižšom rozlíšení vám totiž vždy stačí menej výkonu. Maximálne rozlíšenie má byť obmedzené na 1440p 30fps.

Viac informácií o konzole zverejnil Tom Warren z The Verge. Existenciu lacnejšej konzoly pritom softvérový gigant potvrdil v Game Development Kit dokumente z tohto mesiaca, ktorý unikol na internet. V dokumente sa spomína, že GDK sa dá použiť na vývoj hier pre počítače s Windows 10, konzoly Xbox One a konzoly Project Scarlett.

V dokumente sa tiež spomína, že vývojárska verzia nového Xboxu podporuje režim Lockhart, pri ktorom sa obmedzí výkon konzoly tak, aby reflektoval výkon doposiaľ nepredstavenej konzoly. Podporuje tiež „Anaconda“ režim, čo je krycí názov Series X.

Xbox Series S by Xboxer
Takto si predstavujeme Xbox Series S my

The Verge s odvolaním na zdroje oboznámené s plánmi Microsoftu priblížil, o koľko menej výkonný bude Lockhart. Reč je o tom, že konzola ponúka 7,5GB RAM, približne 4 teraflopy grafického výkonu a rovnako výkonný procesor ako Series X. Pre porovnanie, Xbox Series X ponúka vývojárom na hry 13,5GB RAM a 12 teraflopov grafického výkonu, aby hry bežali v 4K rozlíšení.

Procesor je v oboch prípadoch 8-jadrový Zen 2 s frekvenciou od 3.5 do 3.8GHz. Takisto môžeme od oboch konzol očakávať SSD. Lockhart tiež zrejme nebude mať mechaniku a hry doň budeme sťahovať výlučne digitálne, napríklad cez Game Pass.

Aktualizované: Server Thurrott zverejnil zaujímavé informácie, podľa ktorých má mať konzola Xbox Series S skôr tradičný konzolový dizajn. Kým pri Xbox Series X Microsoft odporúča zamestnancom prenášať konzolu kamuflovanú za subwoofer alebo počítačovú skriňu, pri Series S odporúča zamestnancom prenášať v krabici od „Durango“ alebo „Scorpio“. Nie je však jasné, či sa tým myslí krabica od devkitu alebo finálnej konzoly, Xbox One X.

Xbox Series X devkit
Devkit Xbox Series X (vľavo)

Dôvodom pre ležatý tvar má byť to, že Xbox Series X využíva drahšiu sústavu dvoch základných dosiek a v snahe ušetriť si Microsoft pri Series S zvolil lacnejšiu, jednotnú základnú dosku. Tá obsahuje všetko: 3.5-3.8GHz 8-jadrový Zen 2 procesor totožný s tým, ktorý nájdeme v Xbox Series X, ale zrejme len 10GB RAM a 4TF Navi 2 grafiku, ktorá disponuje ray-tracingom a všetkými inováciami novej generácie, s tým že je určený výlučne pre hranie v nižšom rozlíšení. Microsoft mal tiež upraviť svoj GameCore systém tak, aby sa vývojárom portovali hry na lacnejší Xbox oveľa jednoduchšie.

Zaujímavé je aj vyjadrenie, že Microsoft mal v pláne zahájiť predaj Xbox Series X už v auguste/srpnu. Lockhart, lacnejší Xbox, sa mal začať predávať v októbri/říjnu s tým, že predstavený mal byť minulý mesiac. To sa však nestalo, čiastočne preto, že Microsoft bol nútený odložiť event kvôli protestom v USA. K predstaveniu by mohlo dôjsť tento mesiac alebo v auguste/srpnu. Tohtomesačný event by sa mal sústrediť predovšetkým na hry.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Trochu vidím problém v menší RAM, což může být problém.
  Dále se může jednat o konzoli pro trhy třetího světa, které mají mnohem hlouběji do kapsy.
  Nebo to může být dobrá alternativa k PS5 (jako sekundární konzole).
  Navíc si myslím, že by na trhu mohly být hned tři druhy konzolí: X box series X s a bez mechaniky a pak esková verze. Nechám se překvapit.

  • Milan píše:

   Paměť problém nebude. Místo 4K textur se budou načítat Full HD textury. Nároky na paměť tak budou znatelně menší. Paměť je ok. Hlavně, že CPU bude stejné, takže FPS bude stejné a optimalizace na slabší konzoli bude jen v menším rozlišení textur. Já myslím, že to bude ok.

Pridaj komentár