Xbox ako hrací automat? SEGA jeden vyrobila

Xbox Chihiro

Hracie automaty sú u nás ešte stále pokladané za hazard, a to aj v prípade, že sa jedná o automaty s hrami ako Tekken, Mortal Kombat alebo Street Fighter. V Japonsku je však situácia iná a tam sú automaty mimoriadne obľúbené.

Svojho času si mohli dokonca japonci zahrať na automate, ktorý prakticky poháňal pôvodný Xbox.

SEGA Chihiro

Presne takto sa volal systém, ktorý využíval mierne upravený hardvér z Xboxu. Oba totiž mali Intel Pentium III s frekvenciou 733MHz a grafickým čipom Nvidia XChip s taktom 200MHz. Grafická karta pôvodne určená pre prvý Xbox vychádzala z vtedy čerstvo vydanej série GeForce 3. V čom sa už ale systémy odlišovali, bola mediálna RAM a vlastný bootloader čip. Pôvodný Xbox mal 128MB RAM v kombinácii s 8GB pevným diskom.

Naproti tomu Chihiro vymenilo pevný disk za mediálnu RAM s kapacitou 512MB až 1GB. SEGA takto vyriešila problém s úložiskom, keďže to by bolo pri automate s jednou hrou celkom zbytočné. Automat teda vždy pri zapnutí roztočil GD-ROM-ku a načítal celý obsah disku do RAM-ky. Odtiaľ už bežala samotná hra. Šetrilo to miesto, bolo to rýchlejšie a ešte aj lacnejšie.

Sega Chihiro

Vzájomná kompatibilita, aj keď…

Na automaty od SEGY sa tak dostalo niekoľko titulov, ktoré mali dobrú grafiku (keďže Xbox výkonom exceloval nad PS2), no zároveň sa na Xbox dostalo niekoľko hier, ktoré boli vydané pôvodne len pre SEGA Chihiro. Takisto sa na Xbox dostali hry, ktoré boli pôvodne vydané len na Chihiro. Či už oficiálne alebo moddingom.

Hlavným problémom bolo, že Xbox čítal hry z DVD-čiek a DVD mechanika je pomalšia oproti RAM-ke. Vývojári sa tak museli popasovať s dlhšími načítavacími časmi a optimalizovať hru pre Xbox, ak ju naň chceli vydať. Niektorí vývojári však túto úlohu zvládli na jedničku. Taký OutRun 2 vyzeral navlas rovnako ako verzia z automatu.

Poskromné množstvo hier

Automaty disponovali poskromným počtom hier – 20. Niektoré z nich sa časom dočkali vynovených verzií, no kvôli nemožnosti updatovať ich tak, ako sa dnes updatujú hry na Xboxe One, museli byť znovu vydané. Dokopy sa tak počet titulov, ktoré bežali na systéme Chihiro, zvyšuje na 25. A aké hry tu bolo možné nájsť? Napríklad Crazy Taxi: High RollerOutRun 2The House of the Dead III, Virtua Cop 3, Mobile Suit Gundam alebo Ghost Squad. Takou zaujímavosťou je aj skejterská hra Ollie King, ktorá si prevzala časti mapy z Crazy Taxi.

Niekoré z týchto hier následne vyšli multiplatformovo.

via ArcadeOtaku; SegaRetro

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *