RECENZIA českej hry BLACKHOLE: Complete Edition

Zrejme ste už počuli o povere zlatých českých ručičiek. Na realitu to naši susedia, aspoň v hernom priemysle, pretavili mnohokrát. O nový prírastok sa do rodiny úspešných českých hier snaží pretlačiť BLACKHOLE: Complete Edition. Český dabing, vyššia obtiažnosť a príjemný vizuál. Toľko o ČIERNEJDIERE v skratke, poďme teda do jej hĺbky.

Blackhole Recenzia

Ide o sidescrolling 2D titul, kde môžete kráčať vpravo alebo vľavo. Unikátnou a hlavnou featurkou BLACKHOLEu je otáčanie gravitácie. Vďaka nej sa tak otvára nespočet kombinácií, ako dosiahnuť vytúženého cieľa pozbierať všetky herné collectibles – ,,selfburny“. Každý z levelov je vlastne inak usporiadané zvislé bludisko. V nich už potom všetko závisí od výšky tvojej presnosti a logiky, prípadne slepého skúšania a šťastia.

Voda si drží svoju pozíciu aj dolu hlavou. Na Entite je možné všetko.

Voda si drží svoju pozíciu aj dolu hlavou. Na Entite je možné všetko.

Storytelling je základným kameňom tejto doby a FiolaSoft sa mu rozhodne nevyhol. Ocitáte sa v budúcnosti na vesmírnej lodi s dôležitou misiou pre ľudstvo – zatvárať čierne diery. Pri jednej sa vyskytne nečakaný problém a ocitáte sa na záhadnom mieste zvaným Entita. Úvod hry je spracovaný naozaj perfektne. V hierarchii vesmírnej posádky si ako hlavný hrdina hry samozrejme na najvyššej priečke. Od konca. Ako mĺkvy nosič kávy sa snažíš nezavadzať astronautom zostavených z popredných YouTuberov československej scény. Áno, čítaš správne. Bývalému dredáčovi Selassiemu sa nevyhneš ani tu. YouTuberi dabujú samých seba a je to celkom pecka. Úroveň dabingu samozrejme nie je na vysokej úrovni a Slážova československá slovenčina tomu tiež nepridáva na kvalite. Nápad je to ale obstojný a keď sa nad tým zamyslím, príde mi to zaujímavejšie, ako keby išlo o obyčajných profi dablérov. Je to proste sranda.

 

Komediálne napísané repliky vás budú sprevádzať celým priebehom hry. Nakoniec boli pre mňa pomyselnou odmenou, po pasovačke so zbieraním selfburnov. Mimochodom, ich pomenovanie je veľmi príznačné. Aj keď stačí na úspešné dokončenie levelu získať iba jeden, chceš ich viac a viac. Väčšinou sa ale kvôli tejto chamtivosti popáliš. Obtiažnosť skokov je teda nastavená na pixel presne. Nenechaj sa zmiasť kreslenou grafikou a cieľovkou YouTuberov. Rozhodne to nie je detská hra. Pri BLACKHOLE som si sám do nejednej diery počas hry zanadával.

Pri hre z teba bude doslova tiecť.

Pri hre z teba bude doslova tiecť.

Pred zahodením drahého ovládača ešte zadrž. Tvorcovia umožnili hráčom zjemniť svoje muky pri hraní. Okrem klasického módu, kde je potrebné každý level prejsť na jeden pokus, existuje aj jednoduchší. V ňom sa ukladajú všetky selfburny, ktoré pozbieraš nezávisle od neúspešných pokusov pri tom prežiť. Okrem nastaviteľnej obtiažnosti sa môžeš rozhodnúť, aj ako veľmi ťa zaujíma, prečo vlastne točíš tou gravitáciou. Hustotu príbehu je možné odľahčiť alebo úplne vypnúť. Zaujímavý koncept, ktorý sa často nevidí. Dáva to ale zmysel. Ak si ideš hlavne precvičiť mozgové závity a nezaujímajú ťa reči od Smusu, rozhodnutie je na tebe.

Neboj, takto nepríjemné točáky v hre takmer nie sú.

Neboj, takto nepríjemné točáky v hre takmer nie sú.

 

Už predchádzajúca hra FiolaSoftu, (mimochodom ak nepoznáš ich hernú reláciu Indian, odporúčame očekovať!) bola zababušená do príjemnej kreslenej grafiky. BLACKHOLE tento štýl posúva zase o krôčik dopredu a môžeme povedať, že sa na hru pozerá dobre. Prostredia sa zmenia v momente, keď vám už začne to aktuálne liezť na nervy. Efekty vyzerajú pôsobivo a čo je najhlavnejšie – z častého otáčania obrazovky mi neprišlo ani raz nevoľno. Všetky animácie sú príjemne smooth. Keď sa človek sústredí na to, kde je sever nepríde si stratený, aj keď daný level pôsobí otočený celkom inak.

Hrou ťa sprevádza umelá inteligencia. Postupom času som si k nej vypracoval zvláštny vzťah.

Hrou ťa sprevádza umelá inteligencia. Postupom času som si k nej vypracoval zvláštny vzťah.

Zvuková stránka hry v podobe soundtracku je tiež na obstojnom leveli. Rôznym prostrediam sú dopriate rôzne zvukové stopy dotvárajúce atmosféru záhadnej Entity. Na rozdiel od anglíckeho, spomínaný český dabing je na podpriemernej úrovni. Mladí YouTuberi zrejme nemajú veľké skúsenosti s dabingom a vo výsledku to tak aj vyzerá. Teda znie. Repliky pôsobia až príliš čítané z papiera. Selassie dostal zrejme texty v češtine a prekladal do slovenčiny za pochodu pred mikrofónom. Občas tak vznikne zvláštna zmes českoslovenčiny. Darinka Rolincová by vedela rozprávať. Napriek tomu český dabing v konzolovej hre veľmi cením.

Resumé

BLACKHOLE: Complete Edition je česká hra so všetkým, čo k tomu patrí. Humor pre mladšieho diváka s YouTubermi. Cieľovka sa ale otáča, ako gravitácia v hre, v momente gameplayu. Vtedy si uvedomíš, že hra zas tak easy nie je. Popravde je dosť obtiažna a na 100% ju dá len skutočný majster. Napriek tomu, že ide o logickú hru zameranú na presné skoky, nachádza sa v nej aj príbeh. Ten vás BLACKHOLEom sprevádza pomocou dialógov českých a slovenských YouTuberov, alebo všadeprítomnej umelej inteligencie. Miestami je celkom napínavý a láka vás prebrodiť sa ďalším a ďalším levelom.

FiolaSoft odviedli skvelú prácu a to že, nám svoju hru dopriali aj na Xbox One by sa im malo oceniť. V prípade, že vás bavili 2D sidescrolling hry ako Meatboy alebo desivé Limbo, BLACKHOLE je ich česká odnož. Complete edition obsahuje všetky DLCčka z PC verzie a tak nám je Xboxerom predostretý kompletný zážitok z kvalitnej hry. Za nás Fiolovi a jeho tímu palec hore!

BLACKHOLE: Complete Edition

Celkový verdikt

7.3/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Audiovizuál

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *