RECENZIA: Steep: Road to the Olympics – Samostatná hra alebo DLC?

Steep Road to the Olympics recenzia

Ubisoft na minuloročnom zimnom hite pracoval po celý rok a prinášal neustále vylepšenia. Novinkou na tento rok je úplne nový obsah, ktorý môžeme s prižmúrenými očami brať ako samostatnú hru. Zimné olympijské hry 2018 prichádzajú do starej známej hry. A áno.. bude sa aj grindovať!

Najprv po poriadku. Čo olympijské hry, to narýchlo zbúchaná nehrateľná hra. Na tom sa zrejme zhodneme, ak si teda vôbec mal to nešťastie nejakú hrať. Jediná výnimka je tá z 90tých rokov.. och spomienky. Tento rok sa ale podarila celkom kuriozitka. Výbor OH dal licenciu už vydanej hre, ktorú stačilo poupraviť. A tak sa pred nami predostiera Steep: Winter Games Edition, respektíve Steep: Road to the Olympics.

Steep Road to the olympics gif

Promo zábery vyzerajú chutne. Akoby ani nešlo o Steep.

Nastáva ale častá otázka – ide teda o DLC? Mám ho v Season Passe? Potrebujem vlastne Steep? Áno aj, nie, áno aj (heh). Rozumieme, že základ k hraniu je sa ku hre správne dostať. A tak si dáme rýchlu školu v prírode. Pokiaľ už Steep vlastníš a máš pokojne aj Season Pass, musíš si DLC Road to the Olympics dokúpiť. V prípade že pôvodný Steep nemáš, v ponuke je verzia s hrou + olympiáda. Gold verzia je logicky aj so Season Passom ku pôvodnej hre. Fu, to by sme mali. Poďme do lyžiarok.

Steep Road to the Olympics

Snowboard ponúka 3 disciplíny. Jednou z nich je tzv. polovičná trubka. U-rampa :).

Steep je otvorená hra a postup v pôvodnej ,,kariére“ hry je rovnako iba na tebe. Po svahoch rozsiate výzvy sa ale v novo pridaných horách Japonska menia na nalinkovaný príbeh. Stávaš sa vyslancom svojej krajiny v snowboardingu. Nájdeme medzi nimi Českú republiku, no Slovensko bohužiaľ chýba. Rado Židek sa musí v posteli obracať. V tejto nalinkovanej kampani prechádzaš kompletne celým priebehom olympiády. Od úvodných tréningov, kde ťa hra rozhodne nešetrí a akoby očakáva, že v Steepe už nejaký skill máš, až po veľké finále.

Steep Road to the Olympics Become a Legend

Na Steep niečo nevídané – nalinkovaná kampaň.

Samotná cesta ku 3 zlatým medailám zaberie také dva príjemné-lightové dni hrania. Počas nich sa naučíš hýbať s trošku upraveným ovládaním. V Japonsku je pri freerideových jazdách zväčša prašan, čo mení zjazdy minimálne vizuálne. Nájdeme tu ale obrovskú novinku poriadne zapracovanú do prostredia – grinding. Už v Alaska Update sa objavili prvé náznaky možností slideovania tyčí a zábradlí. V Road to the Olympics zavrel Ubisoft snehovými guľami aj posledné vykrikujúce ústa. V snow parkoch sú prekážky priamo na grinding určené. Je možné slajdnuť občas aj nejaký zohnutý strom a dokonca, hra to v kampani priamo vyžaduje. Čo je ale trošku zvláštne, pár sekundový grind je bodovo ohodnotený niekoľkonásobne viac, ako 4-té quad rodeo. Pohľad na kĺzajúcu sa dosku je vždy uspokojivý, no ako rozhodca by sme sa skôr obzreli za človekom, čo skokom porušuje gravitačné zákony.

Koniec dobrý, všetko dobré. Po úspešnom dokončení kampane obsah olympiády rozhodne nekončí. Popravde, prichádzajú ešte väčšie výzvy. Samozrejme na kopcoch so Sakurami nájdeme lemovať freeplay challange od hráčov a Ubisoftu, no to pravé orechové sú zimné disciplíny olympijských hier. Kampaň ponúka cestu snowboardéra, no na ostatné športy zabúda. To riešia samostatné eventy, kde nájdeme úplne nové športové disciplíny. Strieborný medailista Radoslav Židek by si určite rád zaspomínal v snowboard cross závode a lyžiarka Petra Vlhová by možno rada podstúpila tvrdý slalom aj v Steepe. Pre istotu ale ešte raz – Tieto eventy sú poriadny zaberák. Doslova ,,extrémni jízda“.

Steep Road to the Olympics

Olympijský snow park je to, čo v Steepe chýbalo.

V extrémne ťažkom.. (spomenuli sme to už?) slalome na lyžiach príde vhod aj nová POV kamera. Teda pohľad. V pôvodnom Steepe je totiž POV kamera naozaj kamera – GoPro. V olympijskom prípade ide o vylepšený pohľad, ktorý sa da reálne aj použiť a dokonca vie niekedy pomôcť. Má lepšiu stabilizáciu a nekopíruje každý výmoľ, ako skutočná kamera. Na záver by sme radi spomenuli dokonalý soundtrack, ktorý je inšpirovaný japonskou hudbou zmixovaný s modernou elektronikou. Ak raz zistíš, ako sa volá skladba, kde spieva tá japonka, prosím, napíš nám. My zatiaľ letíme naspäť na svah.

Steep Road to the Olympics

Po dohraní kampane sa odomknú nové disciplíny. Vrátane tých s lyžami.

Resumé

Na Road to the Olympics sa dá pozerať ako na samostatnú hru. Kampaň síce nie je dlhá, no o tom Steep ani nikdy nebol. Je o otvorenosti a prekonávaní limitov. Olympijsky snow park je jedinečný a s prepracovanými možnosťami grindingu ťa na istý čas zabaví, aj keď máš Steep prejazdený z každej strany. Kampaň učí nové možnosti hry štýlom hodením do ľadovej vody. Preto, ak nemáš po ruke inštruktora, bude dobré si zahrať najprv pôvodnú hru. Po skončení sa odomknú zvyšné (ťažké) olympijské disciplíny, ktoré sa týkajú okrem snowboardingu aj lyží.

Pokiaľ vlastníš season pass, nové pohorie Japonska ponúkne eventy aj z platených DLCčiek. Po novej a hlavne krásnej oblasti sa tak môžeš pokojne sánkovať za body. Každopádne, stále je to starý dobrý Steep, aj keď si od svojho vydania prešiel mnohými vylepšeniami. Ak ťa ale pôvodná hra nebavila, ani licencované prvky z Pchjongjangu ti názor nezmenia. No, pokiaľ si ešte nemal príležitosť Steep vyskúšať, teraz je dobrý čas to zmeniť, keďže hra je aj rok po svojom vydaní stále vo forme vyhrať zlato.

Steep: Road to the Olympics

Celkový verdikt

7.4/10
 • Hrateľnosť
 • Trvanlivosť na DLC
 • Grafika
 • Zvuk
 • Bez mikrotransakcií?

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. 10. augusta 2018

  […] ODPORÚČAME: RECENZIA: Steep: Road to the Olympics – Samostatná hra alebo DLC? […]

 2. 21. septembra 2018

  […] ODPORÚČAME: RECENZIA: Steep: Road to the Olympics – Samostatná hra alebo DLC? […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *