X018: Čo očakávať od koncoročnej Xbox konferencie

X018
Microsoft po rokoch opäť obnovil svoje X018 konferencie a tá prvá sa bude konať už 10. novembra/listopadu v Mexico City. Konferencia má byť podľa slov najlepšia v novodobej histórii Xboxu, plná noviniek a ohlásení.

Konferencia bude vysielaná naživo cez streamovaciu službu Mixer o 22:00 nášho času. Microsoft tvrdí, že pôjde o skutočne veľkú konferenciu a podľa pripomienky do kalendára si môžeme na vstupnú prezentáciu rezervovať hneď dve hodiny života. Počas týchto 120 minút uvidíme s najvyššou pravdepodobnosťou niekoľko noviniek, ktoré sa budú týkať hier, služieb aj akvizícii.

AKVIZÍCIE

Začnime najprv tými akvizíciami. Phil Spencer už v predošlej Inside Xbox relácii spomenul, že X018 bude veľkolepá a keď sa pozrieme do minulosti, tak na jednej z týchto konferencií Microsoft kedysi oznámil akvizíciu štúdia Rare. Tento rok by sa mal niesť v podobnom duchu, keďže sa hovorí o kúpe Obsidian Entertainment. Štúdio je známe pre viaceré tituly vrátane Fallout: New Vegas, South Park: The Stick of Truth alebo Pillars of Eternity. Doterajšie správy dokonca vravia o tom, že Microsoft umožnil štúdiu otvoriť ďalšie kancelárie, aby mohlo pracovať až na dvoch projektoch naraz. Nie je to pritom tak dávno, čo bolo štúdio na pokraji bankrotu.

Nedávno sa tiež objavila správa o tom, že Microsoft chcel kúpiť Turtle Rock Studios, ktoré stoja za viacerými menšími VR projektami, ako aj za multiplayerovými titulmi Evolve a Left 4 Dead. Ako prebiehajú tieto rokovania, a či ešte stále prebiehajú, nie je známe. Akvizícia teda ostáva ďalej v teoretickej rovine. Možno by sme sa dozvedeli o akvizícii Moon Studios, ktoré stoja za naozaj ikonickou Xbox exkluzivitou Ori. A možno nás Microsoft prekvapí aj tým, že kúpi niektoré väčšie či menšie štúdio, ktoré nemalo dovedna nič spoločné s Xboxom.

HRY

X018 bude samozrejme aj o hrách a jedna hra, o ktorej vieme na 100%, že sa tu objaví, bude Crackdown 3. Na projekte dnes aktívne spolupracujú štúdiá Sumo Digital a Ruffian Games. Zatiaľ čo Sumo má na starosti príbehový režim hrateľný solo ale aj v co-ope, tak Ruffian vyvíja cloudom poháňaný režim Wrecking Zone. V ňom budú proti sebe súperiť dva tímy na mape, ktorú bude možné kompletne zničiť. Microsoft už potvrdil, že Crackdown 3 bude hrateľný na evente.

Taktiež by sme sa tu mohli dozvedieť niečo viac o minulý rok ohlásenej hre Age of Empires IV. Hra bola ohlásená ešte minulý rok, odvtedy sme však o nej nič nepočuli. Ak sa na X018 štvrté AoE objaví, bude zaujímavé sledovať, kam sa posunie. Artworky z minulého desaťročia hovorili o období prvej a druhej svetovej vojny, štúdio Ensemble však medzitým prestalo existovať a “štvorku” vyvíja Relic Entertainment. Ďalšou strategickou hrou, ktorá je orientovaná primárne na PC, bude Gears Tactics. Raný prototyp hry sme mohli vidieť už na E3 a podľa gameplayu pôjde o real-time stratégiu inšpirovanú sériou XCOM. Taktiež by sme mohli vidieť mobilnú hru Gears POP! a podľa posledných správ by sa tu možno mohol objaviť Sunset Overdrive na PC.

Ďalej je vysoká pravdepodobnosť, že sa Microsoft konečne vráti k dvom exkluzivitám, ktoré boli ohlásené veľmi dávno. Jednou z nich je Below, ktoré bolo ohlásené ešte po boku Xbox One v roku 2013. Hra by podľa slov tvorcov mala vyjsť ešte tento rok a mala by bežať v 4K 60fps na Xbox One X a podporovať Xbox Play Anywhere, takže si ju zahrajú aj hráči na Windows 10. Zdĺhavý vývoj má na svedomí najmä technologická komplexnosť procedurálne generovaného jaskynného sveta, v ktorom sa táto izometrická RPG odohráva. Dodávame, že sprievodné screenshoty sú v 4K:

Doplní to Ashen, ktorý má taktiež prisľúbené vydanie pre Xbox One a Windows 10 na tento rok. Hra však z nejakého dôvodu stále nemá dátum vydania a tak môžeme len špekulovať, či bola odložená alebo si jej tvorcovia chystajú prekvapenie. Z úplných noviniek by sme sa mohli dozvedieť niečo viac o značke Bleeding Edge, ktorú si ako ochrannú známku zaregistrovalo štúdio Microsoftu, Ninja Theory. Doplniť by to mohli informácie o chystanej RPG z dielne Playground Games, pričom v tejto chvíli nie je jasné, či pôjde o Fable 4 alebo Berserk.

TECH / SLUŽBY

Nakoniec by to mohli zavŕšiť novinky z oblasti hardvéru a služieb. Microsoft tu s najvyššou pravdepodobnosťou priblíži kompatibilitu Xbox One s klávesnicou a myšou a vysvetlí, ako to bude celé fungovať. Očakávame najmä to, že Microsoft bude dbať na fair-play a teda že bude požadovať od vývojárov, aby boli K+M lobby oddelené od tradičných konzolových lobby, s možnosťou voliteľného K+M+G serveru. Prvou hrou, ktorá to podporuje, je Warframe a črty kompatibility vidíme už dlhšie v novej bedrock edícii Minecraftu.

Do budúcnosti by to však mohlo znamenať aj sprístupnenie hier ako Age of Empires, Rise of Nations či dokonca World of Warcraft aj na Xbox One, keďže tieto hry by sa dali len veľmi ťažko ovládať s gamepadom. A špekuluje sa aj o zavedení programovej sady Office pre Xbox, vďaka čomu by sa mohol stať Xbox cenovo dostupným počítačom pre študentov a rodiny, ktorý by zároveň poskytoval dostatok výkonu na to, aby ste si na ňom zahrali aj také hry ako Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4 či Assassin’s Creed Odyssey.

S vysokou pravdepodobnosťou sa dozvieme viac aj o službe xCloud, ktorú Microsoft hodlá testovať začiatkom roka 2019 a plánuje ju sprístupniť vo viacerých kútoch sveta. Streamovacia využíva server racky zložené zo štyroch upravených a vzájomne prepojených konzol Xbox One S, aby poskytovali dostatok výkonu pre vysokokvalitné streamovanie hráčom aj vývojárom. Obrovskou výhodou je najmä fakt, že keďže služba beží na známom hardvéri, presúvanie hier do cloudu sa stretne s prakticky nulovou nadprácou.

Finálnou novinkou by mohlo byť teasovanie novej konzoly Project Scarlet, ktorú Microsoft predbežne potvrdil už na E3. Predtým sa totiž špekulovalo, že spoločnosť už nemá záujem pokračovať vo výrobe herných konzol, keďže čoraz viac prepája Xbox s PC. Spoločnosť tak potvrdila, že s konzolami rozhodne nekončí, len si rozširuje portfólio aj za hranice “krabice” pod televízorom. To vo výsledku znamená dobré správy pre hráčov, vývojárov i Microsoft.

Xbox One S Mouse Keyboard

Vďaka streamovaniu môže Xbox Live získať viac a dlhšie aktívnych hráčov, čo sa pozitívne odrazí na zaľudnenosti serverov v multiplayerových hrách. Vďaka tomu, že viaceré konzoly budú mať zjednotenú architektúru, môžu vývojári súčasne zasiahnuť väčšie publikum a súčasne bude vývoj hier pre nich rýchlejší a lacnejší, keďže hry nemusia programovať pre jednotlivé konzoly. Pre Microsoft to pre zmenu znamená skvelý štart novej generácie konzol, keďže starý kód pobeží na novom železe bez problémov. Teda Scarlet bude mať spätnú kompatibilitu s Xbox One a už pri vydaní bude mať k dispozícii takmer 2 000 hier od veľkých štúdií aj indie vývojárov.

Čo všetko z toho bude pravda, sa dozvieme už 10. novembra/listopadu o 22:00 nášho času. Konferencia bude streamovaná cez službu Mixer.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

You may also like...

3 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Vím, že to zde zcela nepatří, ale je to zpráva, kterou nemůže minout žádný Xboxák

  Možná by stála za zveřejnění formou celého článku, ne ???

  Dočasně je zdarma PUBG a PES 2019
  Zdroj:
  https://www.sector.sk/novin

  Play PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS Full Product Release free for a limited time
  Play PRO EVOLUTION SOCCER 2019 free for a limited time

 2. Danny píše:

  Doufám, že aspoň teaser na bleeding edge ukážou 😀 nvm co si pod tim jmenem představit

Pridaj komentár