Európska komisia vyšetruje Valve a ďalších 5 herných firiem z geo-blockingu

Európska komisia prehlásila, že šesť veľkých firiem v hernom priemysle porušuje európske pravidlá zdravého obchodu a konkurencie.

Komisia predbežne obvinila Valve, Bandai Namco, Capcom, Focus Home Interactive, Koch Media a ZeniMax z blokovania možnosti kúpiť si aktivačný kľúč hry v jednej krajine EÚ a jeho následnej aktivácie v krajine druhej.

Podľa EK mala spoločnosť Valve uzavrieť bilaterálne dohody s vydavateľmi. Tí mali v rámci dohody geolokačne blokovať kódy medzi členskými krajinami EÚ, čím porušili pravidlá jednotného trhu. Vyšetrovanie však bolo ešte len zahájené a na rozsudok si dlhšiu dobu počkáme. V prvom rade sa musia predstavitelia jednotlivých firiem dostaviť na vypočúvanie.

V skutočne jednotnom digitálnom trhu majú Európski spotrebitelia právo nakupovať a hrať videohry podľa svojho výberu bez ohľadu na to, v ktorej časti EÚ žijú. Spotrebiteľom by firmy nemali brániť v nakupovaní tovaru medzi členskými krajinami, aby našli čo najlepšiu možnú ponuku. Valve a päť vydavateľov PC hier majú teraz možnosť reagovať na naše obavy.

Margrethe Vestager, komisár pre konkurenciu

V prípade, že firmy budú uznané vinnými, Komisia im môže udeliť pokutu až do výšky 10% celosvetového ročného obratu.

Z obvinených reagovala už Koch Media, ktorá verejne prehlásila, že praktiky fungovali už od roku 2015. Dodáva však, že bude pozorovať vyšetrovanie a plánuje dodržiavať všetky nariadenia. ZeniMax sa k situácii odmietol vyjadriť. Valve sa vyjadrilo, že obvinenia nesúvisia nutne s predajom hier na Steame. Komisia však vraví, že Valve umožnilo geoblokovanie aktivačných kľúčov a uviedlo ho do praxe na žiadosť vydavateľov. Blokovanie sa týka najmä nakupovania kľúčov cez tretie strany, napríklad kamené predajne.

Valve k tomu dodáva, že region locking sa dotkol približne 3% všetkých hier, ktoré sú dostupné na Steame. Firma vraj začala zabraňovať vydavateľom v geo-blockingu už v roku 2015 s výnimkou krajín, kde to je nutné kvôli miestnym zákonom o obsahu, napríklad v Nemecku. Valve dodáva, že keby sa tento systém úplne zrušil, vydavatelia budú nútení zvýšiť ceny svojich hier v ekonomicky menej vyspelých regiónoch.

Europe Cityscape

via GamesIndustry.biz

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *