RECENZIA Age of Empires II: Definitive Edition

Nostalgia je veľmi príjemný pocit, hlavne vtedy, ak je viazaná na pekné spomienky. Pre mňa bola nostalgia zahrať si Age of Empires II: Definitive Edition. Preniesol som do detstva, keď som prišiel domov zo škôlky/školy a u dedka som zapol jeho klasickú verziu.

Hrával som väčšinu času za Byzantskú ríšu alebo Britonov, kvôli ich jedinečným jednotkám. Bez ďalších obkecov vám už ale prinášam recenziu na tento remaster.

Gameplay

Keďže sa hovorilo, že AI v hre bola prerobená, tak sa samozrejme očakávali zmeny. Tak aj bolo. Kočovníci, ktorí cestovali medzi vami a spojencami mali konečne menej kolízií alebo aspoň niekedy bolo ich cestovanie plynulejšie. Takisto to platí o rybárskych lodiach. ALE preboha, niekedy tie bojové jednotky nevedia, čo od dobroty. Väčšinou som zničil iba malú časť barikád a prepchal som sa. Niektorí zostali za barikádami a mali na dostrel budovu, ale ani za nič nezačali strieľať odtiaľ. Snažili sa pretlačiť bližšie (prečo?) a keď sa im to nepodarilo, tak sa na to vykašľali a napadli úplne inú vec.

Age of Empires II: Definitive Edition
Age of Empires II: Definitive Edition
Developer: ‪Xbox Game Studios‬
Price: 19,99 €+

Fajn, chápem, že niekedy sa AI bugne, ale toto robili až moc často. V otvorenejších priestranstvách to bolo v poriadku. Ďalej som hral Skirmish proti štandardnej AI (aj keď som hrával AoE II roky, nie som až taký skúsený hráč) a myslím si, že Standard je trošku precenené nazvanie, keďže môžete ísť ešte proti ľahším protivníkom. Nechám za seba hovoriť screenshoty.

Age of Empires II Definitive Edition
Taktiež bola celkom zaujímavá infraštruktúra ich mesta, viď galéria nižšie

Na rozdiel od Skirmish-u a bežných 1v1 bojov, kampane boli pravým opakom. Zapotil som sa dosť pri hraní tých nových, kde mi priemerne trvala misia asi tak hodinu a pol (vychutnávam si ich). V novej kampani za Bulharov som nedokončil ani prvú misiu, lebo ma ťažko rozšľahali. Ostatné kampane však boli veľmi príjemné, ale dali zabrať.

Grafika

Podľa mňa asi najlepšia vec na tejto hre. Tak krásne spravenú hru som videl iba párkrát. Pri prvom spustení mi to automaticky hodilo na Medium a nebolo to nič moc, ale v momente, ako som si hru prenastavil na Ultra, tá nádhera mi vybila oči. Pohyby postáv, detaily budov, zvierat, lodí a dokonca aj ohňa boli tak plynulé, že som sa nad tým všetkým rozplýval. Znovu nakreslené a naanimované. Začiatočné menu tiež prerobené a bol som docela milo prekvapený, keď som ho videl. V podstate moje detstvo v 4K.

Content a vylepšenia

Aby som nehovoril iba o grafike a dobugovanej AI, tak samozrejme je toho strašne veľa, čo sa dá v hre robiť. Kampane sú tam všetky, ktoré sme si mohli doposiaľ zahrať. Tie z pôvodnej hry (1999), oficiálneho datadisku The Conquerors (2000) a tiež tie od Forgotten Empires – The African Kingdoms, The Forgotten a Rise of the Rajas. A aby toho nebolo málo, aj úplne novú expanziu The Last Khans, s tromi novými kampaňami a štyrmi civilizáciami: Bulharmi, Litovcami, Kumánmi a Tatarmi.

Vylepšenia prišli aj v podobe detailov a nie len civilizácií a kampaní. Čaká vás lepší zoom (myslené tak, že si ho viete oddialiť viac, než predtým a samozrejme aj priblížiť). Jedna z najlepších vecí, čo tam pridali, je automatické zasádzanie farmy. Konečne nemusíte furt manuálne ju zasadiť pri tom, ako obliehate mesto. Taktiež vylepšili tutoriál, kde vám podrobnejšie ukážu, ako manažovať ekonomiku, ako sa brániť proti skorým rushom a ako rushovať.

Jedna z posledných vecí, čo by som spomenul je, že kompletne nanovo nahrali audio a aj dokonca zvuk Cobra auta, ktoré dostanete zo starého známeho cheatu How do you turn this on, čo ma príjemne prekvapilo. Áno, cheaty fungujú – musel som skúsiť, že či ešte stále.

Trvanlivosť

Dôležitou otázkou je, že koľko času sa dá stráviť pri tejto hre? Asi by som povedal, že nekonečno. Nie fakt, je to fakt nadlho. Celkovo všetky kampane by vám mohli zabrať možno 200 hodín, ale všetci vieme, že ostatné režimy pridajú ďalších pár stoviek hodín. Čiže trvanlivosť je na veľmi dobrej úrovni. Taktiež nielen kampane, skirmish a Regicide vám zaberú čas, ale aj historické boje, ktoré boli do hry pridané, budú zaujímavým doplnkom tejto hry. Sám som im síce nevenoval veľa času, ale pre milovníkov histórie budú tým pravým orechovým.

Zmena štýlu pri posúvaní sa v dobe od Dark Age po Castle Age (I-III) Kumánov

Resumé

Remaster Age of Empires II: Definitive Edition vám prinesie nostalgiu, krásnu grafiku v 4K a stovky hodín hrania. Multiplayer, ktorý sa tam tiež nachádza, prinesie poriadnu výzvu, keďže AI sa nedá zrovnať s taktikou ľudí. Samozrejme AI nezahadzujem úplne, ale na tých ľahších úrovniach budete mať možno pocit, že hráte proti batoľaťu. Ale nevadí, pre náročných je tu tiež extrémna obtiažnosť a aj Art of War, ktoré vám dávajú časové výzvy.

Ďalej je tu otázka, či sa oplatí investovať do tejto RTS-ky? Rozhodne áno, prinesie vám naozaj veľa srandy je len na vás, aký prístup zvolíte v boji. Navyše, dostupná je aj cez Steam aj cez Xbox Game Pass. A tiež cez Windows Store.

Age of Empires II: Definitive Edition
Age of Empires II: Definitive Edition
Developer: Forgotten Empires, Tantalus Media, Wicked Witch
Price: 19,99 €
Age of Empires II: Definitive Edition

Celkový verdikt

9/10
 • Hrateľnosť
 • Trvanlivosť
 • Grafika

Martin Botlo

Hardbass and Kvas

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Mám předplacené UGP a hra mi nejde neinstalovat. V podstatě mi to tolik nevadí, hraní na PC jsem stejně odpískal (vyjímka je VR) , ale je to škoda. Do budoucna už UPG aktivovat nebudu, nechám si jen kombinanci GP + gold.

  • Martin Botlo píše:

   To je škoda, že to nejde nainstaloat. Asi by som skúsil preinstalovať appku lebo ja som mal problém s Halo MCC inštaláciou a pomohlo to. a GP+Gold stačí keď nehráte na PC.

Pridaj komentár