Design Xbox Series X: Rozmery a zadné porty

Xbox Series X

Včerajšiemu ohláseniu noviniek ohľadom Xbox Series X nechýbalo prakticky nič. Okrem kľúčových informácií o výkone a technológiách, ktoré nás budú najbližších pár rokov sprevádzať, sme sa dozvedeli viac aj o rozmeroch a portoch na zadnej strane.

Presne ako sa špekulovalo, Xbox Series X, bude rovnako vysoký ako Xbox One X. Bude sa však líšiť v tvare. Je to vežička, ktorá bude vo výsledku tučnejšia a ťažšia, než One X. Konzola bude mať rozmery 15,1 x 15,1 x 30,1cm. Oproti tomu má Xbox One X rozmery 24 x 6 x 30cm. Po stránke objemu tak Xbox Series X zaberá o 58,9% viac objemu, než One X. Totiž, kým Xbox One X má objem 4,32 litra, Series X už 6,86 litra.

Vyšší objem znamená v tomto prípade aj vyššiu váhu. Kým Xbox One X vážil nie veľmi príjemných 3,81 kg, Xbox Series X váži 4,45 kg. Je teda o 16,8% ťažší oproti aktuálnej najvýkonnejšej konzole sveta. Zároveň je, keďže špecifikácie PS5 nepoznáme, druhou najťažšou konzolou v histórii po PlayStation 3 Fat (5kg).

Xbox Series X

Za zmienku určite stojí, že vo videu Digital Foundry sa objavil devkit Xbox Series X v totožnom tele, aké mal devkit Xbox One X (Project Scorpio). Pre zaujímavosť, ten je približne tak veľký ako pôvodný Xbox One z roku 2013, ale je hranatejší a chladič je v dolnej časti.

Napokon, reč prišla aj na zadné porty Xbox Series X. Microsoft zverejnil fotku zadnej strany konzoly, ktorá potvrdzuje niekoľko vecí, o ktorých sa špekulovalo. V prvom rade sa potvrdila reč o vyradení televíznych funkcií. Inými slovami, nájdeme tu len 1x HDMI port a rovnako bol odstránený optický výstup S/PDIF. Z prednej strany konzoly zmizol IR vysielač.

Devkit (vľavo) a finálna verzia Xbox Series X (vpravo). Foto: Austin Evans

Ak ste si to nastavili, vaša konzola Xbox One, One S alebo One X mohla pri zapnutí a vypnutí vyslať signál do televízoru a soundbaru, aby sa tieto zariadenia zapli či vypli súčasne s konzolou. Na pôvodnom Xbox One to vyžadovalo Kinect, na Xbox One S a One X bol už IR blaster umiestnený priamo na konzole. Náhradou za to má byť však podpora HDMI-CEC, čo v princípe umožňuje to isté, ale len do zariadení, ktoré sú pripojené cez HDMI port: čiže si takto zapneme len televízor a soundbar bude musieť byť nastavený tak, aby sa zapol súbežne s televízorom, nie s konzolou.

Znamená to, že ak ste mali ku svojmu Xbox One X pripojený soundbar či domáce kino a budete ho chcieť používať aj naďalej, musíte ho prepojiť s televízorom. Rovnako tak nájdeme vzadu 2x USB 3.2 porty, Ethernet port a nový Storage Expansion Port. Samozrejmosťou je port napájania, ktorý je totožný s tým na Xbox One S a One X.

Xbox Series X

Ďalšou vecou, ktorú Microsoft potvrdil, je, že všetky hry určené pre Xbox Series X a Xbox Velocity Architecture musia bežať z interného alebo externého SSD. Hry z Xbox One, Xboxu 360 a pôvodnej Xbox konzoly môžu byť nainštalované na externý disk. Takže ak chystáte upgrade na nový Xbox, odporúčame vám vyhľadať nejaké alternatívy. Napríklad nami recenzovaný WD_Black P10 Game Drive.

Zaujímavosťou, na ktorú sme narazili v exkluzívnom hands-on videu od popredného youtubera Austina Evansa, je, že konzola má nožičky na pravom boku, ak by ste ju chceli položiť na dĺžku. Video určite odporúčame pozrieť, keďže v ňom uvidíte niečo nielen o hardvéri, ale aj prvé gameplaye.

Vo videu sa dozvieme napríklad, že konzola ponúkne tri rôzne pamäťové moduly. Hoci má konzola celkovo 16GB GDDR6 RAM, 10GB s rýchlosťou 560GB/s je určených pre GPU, 3,5GB s rýchlosťou 336GB/s je určených pre „štandardné“ operácie a zvyšných 2,5GB je určených pre operačný systém.

A ak ste dúfali, že sa aj vovnútri tohto Xboxu bude nachádzať nejaký easter egg, tak vás potešíme. Vďaka videám, ktoré zverejnili Digital Foundry, už teraz vieme, že sa vovnútri konzoly ukrýva helma Master Chiefa. Postreh bol zverejnený na Reddite a môžete si ho pozrieť aj priamo tu, v článku:

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *