RECENZIA Minecraft Dungeons

Recenzia Minecraft Dungeons

Niektorí ho milujú, iní nenávidia, no nech je Tvoj postoj akýkoľvek, Minecraft nedokážeš prehliadnuť. Kockový fenomén oslavuje svoje 11-te narodeniny vydaním nového titulu Minecraft Dungeons, ktorý napohľad vyzerá rovnako, pod kapotou však toho veľa zmenil.

Najrazantnejšou zmenou je, že Minecraft Dungeons je izometrickou RPG na štýl Diablo. Ponúka príbeh, kladie dôraz na kooperačné hranie, a to dokonca tak veľké, že hru si užijete vo štvorici buď v lokálnom co-ope alebo s kamarátmi cez internet. Cross-play zatiaľ nepodporuje, čo je možno škoda. Zaujímavé je však, že táto hra nemá ani tradičný matchmaking. Do online hry môžeš totiž pozvať len svojich kamarátov, nie cudzincov z internetu. V súčasnej dobe, kedy sú všetci doma, je to možno aj dobrý spôsob, ako sa dostať do kontaktu so svojimi známymi. A mimochodom, dá sa hrať aj sólo, ale v partii je to oveľa lepšie.

Minecraft Dungeons prvy level
Začiatky sú celkom ľahké

V čom sa ale Minecraft Dungeons výrazne odlišuje od Diabla a iných RPG hier, je, že si nevyberáš class, Ty si ho tvoríš. V priebehu hry totiž narazíš na mnoho zbraní a perkov, ktoré v priebehu hry odomykáš a tak si postupne nájdeš hrací štýl, aký Ti vyhovuje. Môžeš začať hrať s mečom a základným lukom, napokon ale zistíš, že Ti viac vyhovuje mlátenie nepriateľov Thorovým kladivom a obliehať ich kušou. Alebo ti vyhovujú dvojité dýky a ostreľovanie nepriateľov zo všetkých strán trieštivým lukom.

Každá zbraň môže ponúknuť navyše až tri enchanty s maximálnym levelom III. Tie odomykáš a vylepšuješ s použitím Skill Pointov, ktoré získavaš levelovaním. Sú tu rôzne enchanty: niektoré zvýšia silu útoku či rýchlosť, iné zas pri každom treťom údere podpália nepriateľov alebo na nich zošlú blesky z nebies. Zaujímavosťou je, že ak predáš enchantnutú zbraň, vrátia sa ti skill pointy, ktoré si do nej vrazil. Je to milé, no vlastne to do istej miery kompenzuje fakt, že odomknuté zbrane sa nedajú upgradovať na vyššie levely.

Bolo mi veľmi ťažko, keď som už bol LVL.28 a nemal som na výber, s legendárnym trieštivým lukom LVL.11 som sa musel rozlúčiť, lebo už jednoducho nestačil držať krok s nepriateľmi. Škoda je, že váš obecný kováč vám predáva v podstate len cetky, ktoré takmer vždy ihneď predáte za menej. Je teda absolútne zbytočný a emeraldy (smaragdy), ktoré v hre zarobíte, radšej investujte u kupca, ktorý predáva náhodné perky.

Minecraft Dungeons Diamond Sword
Výnimka potvrdzujúca pravidlo…

Perky predstavujú zaujímavý spôsob, ako okoreniť svoj hrací štýl. Môže sa z teba stať necromancer, ktorý sa uzdravuje konzumovaním duší padlých nepriateľov alebo sa môžeš stať pánom tvorstva, ktorý môže do boja povolať vlka, lamu či golema. Alebo môžeš dodať svojej lukostreľbe šmrnc tým, že raz za čas vypustíš ohňostroj s obrovským damagom. Skombinuj ho s trieštivým lukom a získaš ultimátnu zbraň proti hordám!

Pokiaľ ide o nepriateľov, zombie, kostlivci a creeperi nesmú chýbať. Takisto ani dva rôzne druhy pavúkov, ktoré ti dokážu spomaliť priebeh hry. Je tu tiež veľa úplne nových nepriateľov, ktorí boli vytvorení špeciálne pre Minecraft Dungeons. Takými nepriateľmi sú Skeleton Vanguard alebo Redstone Golem, ktorý je jedným z troch mini-bossov. Ostatnými sú Evoker a Enderman a ich zabíjaním môžeš získať pekný loot.

Ďalšia vec, ktorá ma osobne veľmi bavila a na ktorú sa treba patrične pripraviť, sú útoky hôrd. Ak máte správnu výbavu, je to obrovská sranda, ale nesmiete pri tom zabudnúť na vaše zdravie. Ak teba alebo tvojho spoluhráča zabijú, musíš ho oživiť, čo znamená, že na pár sekúnd budeš ohroziteľný a môžu ťa zabiť. S tým sa v hre zapne „noc“, pri ktorej sa spawnujú nové príšery a postupne začne klesať zdravie. Spolupracovať je skrátka dôležité.

Minecraft Dungeons
Grafika v Minecraft Dungeons je jednoducho pekná

Takmer som zabudol na príbeh. Hlavným antagonistom hry je Archie, ktorý bol vyhnaný od vyhnancov a osadníci ho medzi seba nechceli prijať. Opustený tak v jaskyni našiel Kocku dominancie, ktorá ho posadla a spravila z neho Arch-illagera, vodcu vyhnancov a iných príšer. Príbeh je celkom jednoduchý a dá sa povedať, že aj krátky. A s tým v podstate aj hra.

Ak hru chcete prejsť len raz, prejdete ju za jediný deň. Jednotlivé regióny však ponúkajú opakovateľnosť vďaka možnosti nahrabať vzácnejší loot a prispôsobujú sa vašim levelom aj obtiažnosti, na ktorej budete hru hrať. Navyše, procedurálne generovanie levelov zabezpečí, že aj keď si niektorú lokalitu zopakujete, viaceré časti budú vyzerať úplne inak. Vaše úlohy však zostávajú totožné – menia sa len mapy, odmeny a nepriatelia (okrem bossov). Náhodnosť sa prejaví aj vtedy, keď vám hra náhodou zamrzne a spadne (nám sa to stalo dvakrát) a musíte ísť lokalitu odznovu.

Po technickej stránke Minecraft Dungeons vymenil tradičný Bedrock engine za Unreal 4, na ktorom beží väčšina titulov z dielne Xbox Game Studios. Táto zmena sa podpísala aj na grafike. Je tu živšia grafika, ktorú môžete poznať z trailerov na základný Minecraft. A do istej miery sa podobá aj na verziu s ray-tracingom, ktorá sa už teraz testuje na PC a bude tak nejak samozrejmosťou na Xbox Series X.

Musím pochváliť veľmi jednoduché ovládanie, ale ak ste predtým vrazili stovky hodín do série Assassin’s Creed, priebežne to obmieňali s Halo a následne závodili vo Forze, potom chvíľu trvá, než si zvyknete na rozloženie ovládacích prvkov či už pri hre alebo v inventári. Z hľadiska prístupnosti máte možnosť aktivovať text-to-speech už pri prvom zapnutí. Na rozdiel od klasického Minecraftu však táto hra má iba angličtinu.

Resumé

Minecraft Dungeons je novým prírastkom v populárnom kockovom svete, ktorý sa od základnej hry líši žánrom. budovanie vlastného sveta bolo vymenené za takmer čisto lineárnu príbehovú záležitosť, ktorá má daný začiatok i koniec a je len na vás a vašich kamarátoch, ako s tým naložíte. Hru môžete prejsť raz a dať jej zbohom, alebo vás môže zaujať natoľko, že si v nej budete vylepšovať postavu a vychutnávať, že dizajn levelov sa každým rázom mení. Zároveň je to taká vstupná brána do sveta RPG, v ktorých si vyberáte druh postavy, za ktorú chcete hrať. Tu nemusíte, tu svoj ideálny štýl sami objavíte.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme tímu Xbox CZ/SK.

Minecraft Dungeons

Celkový verdikt

8/10
 • Hrateľnosť
 • Trvanlivosť
 • Grafika

Hra bude dostupná 26.5.2020 pre Xbox One, PS4 a PC (Windows 7 a novší) od 19,99€. Dostupná tiež bude v službe Xbox Game Pass. Verzia pre Nintendo Switch je vo vývoji.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Myslím si, že je to zábavná hra, která se bude časem ještě rozrůstat.
  Ale s hraním musím počkat 14 dní….na dcerku…

  • opYQ píše:

   Hram sam a musim potvrdit, ze je to zabavne. Ale vo dvojici, pripadne az vo stvorici, to musi but este zabavnejsie. Cakat sa oplati.

 1. 22. júna 2020

  […] ODPORÚČAME: RECENZIA Minecraft Dungeons […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *