Budeme v budúcnosti pilotovať skutočné lietadlá?

Zamyslel som sa nad tým, ako by mohol fungovať xCloud, herná streamovacia služba, v rámci Microsoft Flight Simulatoru. Predstav si, že si kvôli achievementu dáš aspoň raz real time let do Šanghaja. Ráno pred školou vstaneš odhodlaný, že ťa dnes okrem bežných povinností čaká aj 12 hodinový let Airbusom A380.

Zapneš svoj PC s joystickom a pripravíš sa na odlet. Ako sa odlepíš z Parížskeho letiska Charlesa de Gaulla, druhou rukou si dočistíš zuby a prepneš svoj okrídlený stroj nachvíľu na autopilota. Zbalený vychádzaš z domu s telefónom v ruke a pustenou appkou Xbox Game Streaming. Občasne preberáš riadenie, ak je nutné upraviť koordináty. Pod ľavicou nemáš pustený Instagram ani TikTok, ako tvoji spolužiaci, užívaš si totiž pohľad z oblakov ponad Ukrajinou. Po škole nastúpiš na vlak, bus a električku a vraciaš sa domov akurát na pristávací manéver na tvojom plne vybavenom PC.

Achievement unlocked.

Microsoft Flight Simulator
Realita? Nie, Microsoft Flight Simulator 2020

A teraz trochu Black Mirror level shit. Mnohí na sebe pozorujeme, že sme ochotní vzdať sa svojho pohodlia hraničiaceho až s bezpečnosťou pri cestovaní lietadlom za to, že cena za letenku do Londýna stojí menej, ako RegioJet do Košíc. Nízkonákladové letecké spoločnosti si uvedomujú, že cena je momentálne pri mainstreamovom lietaní to najdôležitejšie a tak nemajú problém predávať na palube stieracie losy, alebo neumožniť so sebou zobrať ani len príručnú batožinu. Čakáme len, kedy budú konečne miesta na státie. Ja by som si napríklad pokojne postál, ak ma cesta do Berlína bude stáť ešte menej.

Celkom pohrotené.

Otázka ale je, kam to až môže zájsť. Ako veľmi sme ochotní tolerovať slabý technický stav lietadiel, ktoré nás prepravujú? Maximálne, to už vieme teraz. Pohodlie? Milé Ryanair, pokojne ma na tej palube aj nakrájajte. Zamysli sa, kde sa ešte dá optimalizovať náklady? Logickým ďalším bodom možného šetrenia bude posádka. Letušky sú len čašníčky s lepšou rovnováhou, no výplatná páska pilotov vyzerá oveľa zaujímavejšie. Ach tí predražení piloti.

Áno, znova zábery z Microsoft Flight Simulator

Predstav si, ako sedíš (za príplatok) v budúcnosti v lietadle, rozsvieti sa ikonka na zapásanie sa a z dispečingu sa príjemným hlasom ozve: „Hovorí k Vám automatický asistent SkyEurope. Stratili sme spojenie s pilotom. Prosíme, aby ste pre Vašu bezpečnosť zotrvali na Vašich miestach a zapli bezpečnostné pásy.“  *príjemný zvuk* „SkyEurope automatic assistent speaking. We have lost connection to…“ Chápeme sa :). Teba to ale prehnane neprekvapí. Určite nastúpia trošku nervičky, niečo, ako keď dnes zažiješ tvrdšie turbulencie, ale prežehnávať sa začnú len dvaja starší aziati pár metrov od teba.

Prejde pár desiatok sekúnd, ozve sa známy dispečingový zvuk a príjemný hlas hlasovej asistenky oznámi, že lietadlo našlo spojenie s pilotom SSXPSSYKILLER69 a keďže Airbus už neriadi autopilot, vy sa môžete pokojne odpásať. Znie to šialenie? Nemyslím si. Komunita Microsoft Flight Simulatora je len na Reddite v počte cez 11 tisíc poloamatérskych pilotov. Koľkí z nich by zvládli prejsť ingame výcvik a udržiavať po ňom v chode skutočné lietadlo? Mnohí. Americkí vojaci trénujú v Call of Duty a trenažéry v autoškolách sú len mizerne vyrobené autové hry. A v oboch prípadoch ide o skutočné životy.

Pushing Air Travel GIF - Find & Share on GIPHY
„To už šetria aj na letuškách?!“

Microsoft Flight Simulator by v pohode mohol slúžiť ako cloudový nástroj na ovládanie reálne letiaceho Airbusu. Pomocou xCloudu by si videl oblaky pekne vyrenderované aj s každou vysokou horou pod tebou. Motivácia? Okrem toho, že by sa mnohí ľudia určite radi pozerali na takí stream na Twitchi a donatovali, je veľká šanca, že by ti nízkonákladovky platili nejaké drobné za každú odpilotovanú hodinu.

Jednoducho by si sa pripojil do Queue a čakal v poradí na voľný stroj na ktorý máš virtuálnu licenciu. Elon Muskov satelitný internet Starlink by toto technicky vedel umožniť absolútne bez problémov. Otázka ale je, za akú (nízku) cenu by si do takéhoto bezpilotného lietadla nastúpil? 🙂

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. StriderCZ píše:

  Hezká úvaha. Dobré počtení, Díky.
  Ale má jedno ALE. Co teroristi? A co zodpovědnost za chybu , nedej Bože pád letadla.
  Nebo asi tak: v autě můžeš mít automatický režim nouzového brždění. Kamarád zažil s rodinou šok, když mu v plné rychlosti na dálnici začalo auto brzdit (igelitka přeletěla před autem). Naštěstí za ním nikdo nejel, tak z toho byl jen pláč dětí na zadních sedačkách, které netušily co se děje.
  Dan Vávra tvrdil, že nelze zcela autonomní systém.
  Když dělali na Kingdom Come, snažili se naučit koně naučit autonomii. Cesta z bodu A do bodu B. Super, kůň jel zcela sám. pak ale přidali na cestu kamení a kůň začal kličkovat. A oni, ani v těchto zcela laboratorních podmínkách nebyli schopni koňovi „vysvětlit“, že výška kamene je jen pár centimentů a ne několik metrů.
  Automatizované systému jsou fajn, ale lidský faktor nelze zcela nahradit , zejména v krizových situacích.

  • Herr Roman píše:

   Hmm, nad terorizmom som sa popravde nezamýšľal. Bral som (auto)pilota v tomto prípade ako súčasť technického stavu lietadla. Čiže ako keby zlyhal motor. V takom prípade je zodpovedná samozrejme letecká spoločnosť s tým, že všetko vrátane životov na palube je poistené.

   To, že sa im nepodarilo vyriešiť tie kamene pretože mali milión technických problemov inde a radšej tú funkciu vyhodili neznamená, že sa to iným nepodarilo (RDR aj AC). Autonómne vozidlá skôr či neskôr naozaj prídu. Sám si pamätám, ešte za čias SA:MP (San Andreas Multiplayer), že v jednej verzii pridali funkciu botov/NPC. Dalo sa im v pawne normálne zaveliť, aby išli z A do B problém bol, že to využívalo vstavanú AI hry GTA:SA, ktorá bola proste zlá. Čo jediné fungovalo a bot vedel sám prejsť z Los Santos do Las Venturas bol ak bol vo vrtulníku. Odletieť, preletieť a pristáť. Všetko v reálnom čase bez predpripravenej linky.

   Čo som tým chcel povedať je, že autonómne lietadlá/vozidlá/etc skrátka budú. Vidíme to už teraz na dronoch. Či sa ich dožijeme je otázne, ale keď prídu, ten ľudský faktor v krízových situáciách sa veľmi hodí – presne ako píšeš. Akurát v tomto prípade by nesedel v lietadle ale pekne v pohodlí domova :).

   A ďakujem za koment!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *