RECENZIA: Red Dead Redemption 2, konečne.

Red Dead Redemption 2 Recenzia
Dlhých 5 rokov sme čakali na ďalší bestseller od Rockstar Games. Dočkali sme sa westernu, ktorý rozdeľuje hráčov na Red Dead Redemption 2 fanaticky závislých a tých, ktorí od hry čakali niečo iné. Je táto horúca novinka po takej dobe čakania naozaj herné vykúpenie?

V prvom rade si treba uvedomiť, ako ťažko sa hry od Rockstar Games recenzujú objektívne. Tvorba tohto štúdia je okamžite zaradená do istého kultu a odsúdená na úspech. Nie je predsa nezvyklé, že si kvôli hrám od Rockstarov hráči kupujú nové platformy. Kúpil by som si ale kvôli Red Dead Redemption 2 nový Xbox One, nebodaj X pre najlepší zážitok z hry?

Xbox One S – Mnoho vecí sa dá vyriešiť diplomaticky. Záleží na tvojich odpovediach.

Koncept a herné mechaniky hry sa najlepšie vysvetlia hráčom prvého dielu Red Dead Redemption, teda druhej časti z Red Dead série. Je to pomalšia zážitková hra, ktorá sa nesnaží za každú cenu veľkolepo šokovať každou ďalšou misiou. Ak je GTA povrchný akčňák na štýl Rýchlo a zbesilo, RDR je do hĺbky zameraný Revenant. Ja osobne som dlho podobnú hru nehral, pripomína mi veľké RPGčka ako AC: Odyssey alebo Zaklínač. Akurát menej zamerané na grindovanie a killovanie kvôli expom, skôr viacej na vcítenie sa do beznádeji člena veľkého gangu, no osamelého kovboja.

Xbox One X 4K – Malé kroky koníka, veľký krok pre herný priemysel

Možno budú zarytí fanúšikovia western žánru oponovať, no príbeh hry mi neprišiel ako základný kameň tohto diela. Tým, že môžeš cestovať kam sa ti zachce a plniť nespočetne náhodných úloh, objavovať a prežívať skryté príbehové linky, sa tá hlavná linka trochu tratí. Nie, že by bola nudná. No, nie je to klasicky priamočiaro zostavený príbeh, aký poznáme z hier. Skrátka, treba zohnať prachy. Keď ich zoženieš, treba zohnať ešte viac.

Xbox One S – Hot Coffe je späť? 🙂

Rockstar Games sa zrejme snažili znázorniť, aké náročné bolo byť banditom na prelome storočia po 1899-tom, kedy do Ameriky prichádzal zákon. S náročnosťou išli tvorcovia vyššie asi v každom aspekte. Chvíľku potrvá, kým si zvykneš na všetky tie možnosti a povinnosti, čo musíš urobiť, aby si mohol pokračovať. Arthurovi, hlavnej postave, je v horách zima, treba sa teplo obliecť. Vbehneš niekomu nesprávnemu do cesty, vyriešiš to s ním a hneď máš na krku svedkov a po nich šerifa. Následne vypísaná odmena na tvoju hlavu a už cvakáš. Keď sa naučíš konečne ako-tak starať sa o seba a vieš, kde sa vykúpať a ako si oholiť bradu, môžeš rovno venovať svoj čas koňovi a následne celému gangu hladných krkov. Nosiť im jedlo, prispievať do pokladničky alebo s nimi len tak kecať, aby si sa dozvedel nové informácie, zistil čo ešte okrem jedla potrebujú, prípadne priamo od nich získal tipy na lúpeže. Toto všetko mimo príbehových misií alebo vyznačenia na mapke. Absolutne ľubovoľné, no budú ti to medzi rečou pripomínať. Bez znalosti angličtiny sa bude hrať ťažko.

Hra je v simulácii života, ako takého najďalej, ako som kedy zažil. Nie len toho westernového. ..a áno Sims som hral. Ku každému sa môžeš chovať ako chceš. Keď máš zlú náladu, na žobráka vytiahneš revolver alebo mu len slovne vynadáš. Keď dobrú, môžeš sa s ľuďmi dať do reči. V redakcii Xboxeru sme nehrali hru kvôli recenzii narýchlo a nepreleteli príbehom, len aby bolo. Ľutujem portály, ktoré tak spravili len, aby bola recenzia rýchlo vonku. Tak sa Red Dead Redemption 2 skrátka nehrá. Krajina divokého západu je síce krásna, no aj obrovská. Väčšinu času, hlavne zo začiatku, ňou budeš cestovať na koni. Kôň ale nie je Infernus s ktorým preletíš z jedného konca mapy na druhý za pár minút. Spomínam si, že som si normálne plánoval, ktoré misie zoberiem podľa toho, ako boli usporiadané pri sebe, aby som nemusel vkuse cestovať. Oproti predchádzajúcemu RDR, kde stačilo kdekoľvek postaviť ohnisko a počas námesačného spánku sa teleportovať po mape, tu riešiš vlakové stanice a peniaze za lístky. Šialené.

Xbox One X 4K – Rockstari si naložili poriadne. A to nás ešte multiplayer len čaká.

Slávne menenie veľkostí konských falusov je len vrchol ľadovca v detailoch. Rockstar Games sa každý krát prekoná v záhadách, oku skrytým zaujímavostiam a všadeprítomným vtipom. Nie je tomu inak ani v ďalekej Amerike a ty zrazu precitneš, že čítaš dobové reklamy v katalógu z obchodu. V hre je toho tak strašne veľa, že sa to nepodarilo napchať ani na jeden Blu-ray disk. Vlastne ani na dva, lebo po ich inštalácii ťa čaká ešte hŕstka gigabajtov z Xbox Live. Ale, nie je to úžasné? V Red Dead Redemption 2 sa dá žiť. Toto je tá z hier, kvôli ktorej dúfam, že bude jedného dňa VR bežná náhrada televízora.

Kam sa vydáš je na tebe. Absolútne.

Dovolím si tvrdiť, že viem hry prečítať rýchlo. Pochopiť ich pattern a tak ma v nich už nič neprekvapí. Keď som bol malý, ako syn Johna Marstona s ktorým tu môžeš ísť na ryby, to ale také jednoduché nebolo. O prvej Mafii som sa mohol s kamarátmi rozprávať hodiny a stále som umieral prekvapením, čo všetko som v tej hre ešte nevyskúšal. V dobách internetu a všadeprítomných spoilerov je vyhnúť sa informáciám náročné, no už len to, že sa hráči predbiehajú v tom, prezradiť a zdieľať svoj zážitok z Red Dead Redemption 2 je nesporný dôkaz, že ide o hru, aká tu roky nebola a zrejme aj nejakú chvíľu ani nebude. Pri jej hraní som sa zase cítil ako dieťa za konzolou.

Xbox One S – Toto nie je cutscéna, len som priblížil kameru bližšie.

Rozoberať grafiku môžeme nabudúce pri Call of Duty alebo ďalšom Need for Speed. Hudobnú stránku dostal na starosti rovnaký pán, ako v minulom diely, čo je taktiež garantovaná záruka viac než dobre odvedenej práce. Pri technickej stránke by som sa ale pozastavil. Hráči na klasickom PlayStatione sa sťažujú na výraznejšie poklesy FPS hlavne v zaľudnených mestách. Na Xboxe One S je občas zmena frameratu tiež cítiť, prakticky iba v spomínaných mestách, no nedovolím si tvrdiť, že by išlo o niečo, čo si všimne casual hráč a v žiadnom prípade to nemá dosah na kvalitu hrania. Redakčný Xboxe One X si s RDR 2 samozrejme poradil absolútne a teda v rámci Xbox platformy sa na divokom západe nie je čoho obávať.

Red Dead Redemption 2

Xbox One X 4K – Divoký západ prekvapí úchvatnými scenériami

Resumé

Tak, ako ti stačí byť fanúšik seriálov, aby si si užil Westworld, nepotrebuješ byť fanúšik westernov, aby si si užil Red Dead Redemption 2. Stačí, že si vášnivý hráč. Vtedy sa od tejto technicky, vizuálne a možnosťami preplnenej hry nebudeš vedieť odtrhnúť. Nečakaj ale, že si RDR 2 exneš a “prejdeš za víkend“. Hra je veľmi pomalá a je nutné si ju vychutnávať pomalými dúškami ako horúci čaj. Nie je to ani rýchle GTA. Casual hráč by teda od hry s logom R* mohol čakať niečo iné, ako gang Van Der Linde ponúka. Dámy a pánové držte si kovbojské klobouky, hra roka. A zrejme aj toho budúceho.

Nevieme sa dočkať multiplayeru :).

Red Dead Redemption 2

Celkový verdikt

9.7/10
  • Hrateľnosť
  • Trvanlivosť
  • Grafika

Herr Roman

Ku Xboxu ma donutílo vydanie GTA IV exklúzivne na konzoly. Od tej doby som si uvedomil pohodlnosť konzolového hrania a dodnes som naň nezanevrel. Ako Xboxer milujem čokoľvek, čo má na obálke R a hviezdičku. Okrem mainstream hier rád skúšam aj menšie tituly. Nech je to aj šialená japan-porno-puzzle hra. A som alkoholik. Či to sa sem už nepíše?

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

  1. 15. januára 2019

    […] ODPORÚČAME: RECENZIA: Red Dead Redemption 2, konečne. […]

  2. 22. júla 2019

    […] Rovnako by hra mala mať väčšiu mapu. Keďže prvý diel sa odohráva niekoľko rokov po minuloročnej dvojke, dabér Johna Marstona mal pre remake nahrať nové vety. Hra by tak mala viac odkazovať na […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *