Google Stadia: Poznáme cenu, dostupnosť a spotrebu

Google Stadia Logo

Google večer oficiálne oznámil všetky dôležité detaily k launchu Google Stadia, svojej novej streamovacej služby a tiež vytiahol nejaké prekvapenia.

Google Stadia ako streamovacia služba bude fungovať na modeli, kedy si hry budete musieť streamovať cez internetový prehliadač Chrome alebo cez Chromecast do TV. Zakúpením titulu to však nekončí: na to, aby ste mohli hry hrať, si budete musieť ešte dodatočne platiť za prístup k serverom Stadia.

Samotná služba sa má predávať za 10€ mesačne v balíčku Google Stadia Pro. Na výber pre zanietených fanúšikov však bude aj Stadia Founder’s Pack za 130€, ktorej súčasťou je ovládač Stadia Controller, Chromecast Ultra, trojmesačné členstvo Stadia Pro a taktiež Destiny 2 s chystaným datadiskom Shadowkeep.

V rámci predplatného majú užívatelia zabezpečený prístup vždy k najlepšej verzii služby, s podporou 4K 60fps, HDR a priestorového zvuku. Či to ale využijete, záleží čisto od rýchlosti vášho internetu. Na to, aby ste si mohli vychutnať Stadiu bez kompromisov, musíte mať minimálne 35Mbps pripojenie. Aby ste si vychutnali stream vo Full HD, musíte mať aspoň 20Mbps a ak to nespĺňate, treba sa uspokojiť so 720p HD výstupom.

Google Stadia Controller

Dôležitou vecou je spotreba. Toto je vec, ktorej sa Google moc nevenoval, čo je na jednu stranu dobre, pretože by vás možno kleplo. Mravčiu prácu napokon spravil PC Gamer, ktorý na základe dostupných informácií vypočítal, že služba vyžaduje zhruba 15,75GB za hodinu pri 4K hraní, 9GB/h pri 1080p alebo 4,5GB/h pri 720p. Oproti pôvodnému odhadu je to síce menej, stále však platí, že 65 hodín hrania v 4K vás vyjde 1TB dát.

Stadia ako taká bude dostupná v novembri/listopadu 2019 vo vybraných krajinách. Aktuálny zoznam zahŕňa 14 krajín, menovite USA, Kanadu, Veľkú Britániu, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Belgicko, Fínsko, Švédsko a Nórsko.

Napokon, ak ide o obsah, tam sme sa dočkali oznámenia prvých titulov vrátane Assassin’s Creed Odyssey, Baldur’s Gate 3, Borderlands 3, Darksiders Genesis, Destiny 2, Dragon Ball Xenoverse 2, DOOM, DOOM Eternal, Farming Simulator 19, Final Fantasy XV, Football Manager, Get Packed, GRID, Gylt, Just Dance, Metro Exodus, Mortal Kombat 11, NBA 2K, Power Rangers: Battle for the Grid Rage 2, Rise of the Tomb Raider, Samurai Shodown, Shadow of the Tomb Raider, The Crew 2, The Elder Scrolls Online, Thumper, Tomb Raider: Definitive Edition, Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising a Wolfenstein: Youngblood.

Ako teda môžete vidieť, Google si na úvod prichystal celkom lákavú ponuku zahŕňajúcu nielen súčasné, ale aj pripravované tituly, ktoré určite stoja za to. Za zmienku potom ešte stojí, že služba má neohlásené tituly od Rockstar Games, Capcom a Electronic Arts.

Jaromír Miko

Xboxer od roku 2008. Bavia ma hlavne open-worldové hry (odchovalo ma GTA), závodné hry a do môjho zoznamu naj musím pridať Sea of Thieves. Dôležité pre mňa je, aby hra bola kvalitná. Môj gamertag: gallardoSVK

You may also like...

Jeden komentár

  1. Jogurtik píše:

    Hmmm, nic moc. Představení Google Stadia mi nutil připomínat legendárního Don Mattrick představení Xbox One. Google stále nepoučil. Nesmyslné regiony, proč my koncovní zákazníci počkat? Co se stane? Kdyby MS představil xCloud po celém světě (samozřejmě nebude týkat všichni země, ale spíš jde o server Azure – u nás může být v pohodě, protože je to sousední země Německo). Takže věřím si, že MS nakopne prdel Google Stadia!!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *